SST-AP120I
- Industry leading air channeling fan
- Standard 120mm frame for maximum compatibility with CPU coolers
- Integrated air channeling grille double as fan guard to reduce overall size
- Low power consumption
- Higher airflow and less noise with 9-bladed design
Category: Computer Cooling Systems
| SKU | SST-AP120I |
|---|---|
| EAN | 4710007229941 |
| Manufacturer | Silverstone |
| Availability | Out of Stock |
Quiet 120mm air channeling computer fan
High static pressure / Low noise operation
Superior motor with dual ball bearings assembly
Unique blade and grille design
Unique blade and grille design
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Computer case |
| Fan connector | 3-pin |
| Rotational speed (max) | 1350 RPM |
| Bearing type | Hydraulic |
| Noise level (high speed) | 18 dB |
| Type | Air cooler |
| Fan diameter | 12 cm |
| Maximum airflow | 45.8 cfm |
| Maximum air pressure | 1.08 mmH2O |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Fan noise level (max) | 18 dB |
| Fan static pressure | 1.08 mmH2O |
| Fan speed (max) | 1350 RPM |
| Design | |
| Fan connector | 3-pin |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Material | Polybutylene terephthalate (PBT), Thermoplastic polyester (PBT) |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Type | Air cooler |
| Fan diameter | 12 cm |
| Maximum airflow | 45.8 cfm |
| Ports & interfaces | |
| Power | |
| Rated voltage | 12 V |
| Starting voltage | 8 V |
| Rated current | 0.11 A |
| Fan power consumption | 1.32 W |
| Fan voltage | 12 V |
| Fan current | 0.11 A |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 120 x 25 mm |
| Fan weight | 138 g |
| Width | 120 mm |
| Depth | 120 mm |
| Height | 25 mm |