We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Silverstone Air Penetrator 120i Computer case Air cooler 12 cm Black 1 pc(s)
SKU
SST-AP120I
- Industry leading air channeling fan
- Standard 120mm frame for maximum compatibility with CPU coolers
- Integrated air channeling grille double as fan guard to reduce overall size
- Low power consumption
- Higher airflow and less noise with 9-bladed design
Category: Computer Cooling Systems
| SKU | SST-AP120I |
|---|---|
| EAN | 4710007229941 |
| Manufacturer | Silverstone |
| Availability | Out of Stock |
Quiet 120mm air channeling computer fan
High static pressure / Low noise operation
Air Penetrator 120i features 9 fan blade design which is optimized for constant, high-pressure operation while keeping high-pitched noise low. Perfect for restrictive cases with high resistance
Superior motor with dual ball bearings assembly
Equipped with superior actively cooled motor with hydraulic bearings to provide lower noise, higher erformance, and a long lifespan of 30,000hrs MTBF
Unique blade and grille design
Air Penetrator 120i's unique blade and grille design can create enough pressure to push air as far as 90cm away with minimal fan speed and noise. This unmatched efficiency makes Air Penetrator 120i ideal as an intake case fan
High static pressure / Low noise operation
Air Penetrator 120i features 9 fan blade design which is optimized for constant, high-pressure operation while keeping high-pitched noise low. Perfect for restrictive cases with high resistance
Superior motor with dual ball bearings assembly
Equipped with superior actively cooled motor with hydraulic bearings to provide lower noise, higher erformance, and a long lifespan of 30,000hrs MTBF
Unique blade and grille design
Air Penetrator 120i's unique blade and grille design can create enough pressure to push air as far as 90cm away with minimal fan speed and noise. This unmatched efficiency makes Air Penetrator 120i ideal as an intake case fan
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Computer case |
| Fan connector | 3-pin |
| Rotational speed (max) | 1350 RPM |
| Bearing type | Hydraulic |
| Noise level (high speed) | 18 dB |
| Type | Air cooler |
| Fan diameter | 12 cm |
| Maximum airflow | 45.8 cfm |
| Maximum air pressure | 1.08 mmH2O |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Fan noise level (max) | 18 dB |
| Fan static pressure | 1.08 mmH2O |
| Fan speed (max) | 1350 RPM |
| Design | |
| Fan connector | 3-pin |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Material | Polybutylene terephthalate (PBT), Thermoplastic polyester (PBT) |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Noise level (high speed) | 18 dB |
| Type | Air cooler |
| Fan diameter | 12 cm |
| Maximum airflow | 45.8 cfm |
| Maximum air pressure | 1.08 mmH2O |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Material | Polybutylene terephthalate (PBT), Thermoplastic polyester (PBT) |
| Fan connector | 3-pin |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Fan connector | 3-pin |
| Power | |
| Rated voltage | 12 V |
| Starting voltage | 8 V |
| Rated current | 0.11 A |
| Fan power consumption | 1.32 W |
| Fan voltage | 12 V |
| Fan current | 0.11 A |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 120 x 25 mm |
| Fan weight | 138 g |
| Width | 120 mm |
| Depth | 120 mm |
| Height | 25 mm |
| Weight | 138 g |