We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Sharkoon SHARK Lights RGB PWM Computer case Fan 12 cm Black 1 pc(s)
SKU
4044951041954
Login for pricing
In Stock:
0 available
500 – 1700 rpm, 89 m³/h, 1.1 mm H₂O, 120 x 120 x 25 mm, 140 g
Category: Computer Cooling Systems
| SKU | 4044951041954 |
|---|---|
| EAN | 4044951041954 |
| Manufacturer | Sharkoon |
| Availability | Out of Stock |
For PC cases that deserve more than just a highlight: The SHARK Lights RGB PWM fans have three encircling layers of illumination to create lively and vivid effects with addressable RGB. In addition, the fan speed can be adjusted through the mainboard thanks to PWM functionality.
SIMPLE SPEED CONTROL
Thanks to the PWM function, the SHARK Lights RGB PWM fans can be easily controlled via the mainboard for optimal cooling and quietness.
STRIKING COLORS AND EFFECTS
For a striking play of colors and effects, the SHARK Lights RBG PWM fans are encircled by three layers of illumination emitted by the addressable RGB LEDs.
NEAT LOOK
For a neat and tidy look, the SHARK Lights RGB PWM fans have a modular frame design, allowing the installation screws to discreetly disappear behind the fan coverings.
EASY INTEGRATION
The SHARK Lights RGB PWM fans are compatible with common lighting and synchronization options which use a 5V-D-coded-G connection and can therefore be easily integrated into existing hardware systems.
MAXIMUM EFFICIENCY
The aerodynamic fan blades of the SHARK Lights RGB PWM and the fluid dynamic bearing provide an air flow rate of 89 cubic meters per hour at 1,700 rpm and 24.8 dB(A).
MINIMIZED CASING VIBRATION
Rubberized contact points on the rear of the fan frame ensure that vibration transmitted onto the PC casing is minimized and support an optimally smooth operation of the fan.
SIMPLE SPEED CONTROL
Thanks to the PWM function, the SHARK Lights RGB PWM fans can be easily controlled via the mainboard for optimal cooling and quietness.
STRIKING COLORS AND EFFECTS
For a striking play of colors and effects, the SHARK Lights RBG PWM fans are encircled by three layers of illumination emitted by the addressable RGB LEDs.
NEAT LOOK
For a neat and tidy look, the SHARK Lights RGB PWM fans have a modular frame design, allowing the installation screws to discreetly disappear behind the fan coverings.
EASY INTEGRATION
The SHARK Lights RGB PWM fans are compatible with common lighting and synchronization options which use a 5V-D-coded-G connection and can therefore be easily integrated into existing hardware systems.
MAXIMUM EFFICIENCY
The aerodynamic fan blades of the SHARK Lights RGB PWM and the fluid dynamic bearing provide an air flow rate of 89 cubic meters per hour at 1,700 rpm and 24.8 dB(A).
MINIMIZED CASING VIBRATION
Rubberized contact points on the rear of the fan frame ensure that vibration transmitted onto the PC casing is minimized and support an optimally smooth operation of the fan.
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Computer case |
| Fan connector | 4-pin |
| Rotational speed (min) | 500 RPM |
| Rotational speed (max) | 1700 RPM |
| Noise level | 24.8 sone |
| Bearing type | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
| Fan thickness | 2.5 cm |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 12 cm |
| Maximum air pressure | 1.1 mmH2O |
| Airflow | 89 m³/h |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Design | |
| Fan connector | 4-pin |
| Illumination colour | Multi |
| Product colour | Black |
| Illumination LED | Yes |
| Number of LEDs | 20 |
| LED connector type | 4-pin |
| Technical details | |
| Fan thickness | 2.5 cm |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 12 cm |
| Maximum air pressure | 1.1 mmH2O |
| Airflow | 89 m³/h |
| Fan connector | 4-pin |
| Illumination LED | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Fan connector | 4-pin |
| Power | |
| Rated voltage | 12 V |
| Starting voltage | 7 V |
| Rated current | 0.14 A |
| LED voltage | 5 V |
| Fan power consumption | 1.68 W |
| LED power consumption (fan) | 4.5 W |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 120 x 25 mm |
| Fan weight | 140 g |
| Fan thickness | 2.5 cm |
| Width | 120 mm |
| Depth | 25 mm |
| Height | 120 mm |
| Weight | 140 g |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Indication | |
| Illumination colour | Multi |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| Other features | |
| LED voltage | 5 V |