We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Scythe MUGEN 6 Motherboard Fan 12 cm White 2 pc(s)
SKU
SCMG-6000DWR
Login for pricing
In Stock:
0 available
2000RPM, 120 x 120 x 25mm, 75.17 CFM, 35.57dB, 4-pin PWM, 132 × 132 × 154mm, 1.231kg, White
Category: Computer Cooling Systems
| SKU | SCMG-6000DWR |
|---|---|
| EAN | 4573615590038 |
| Manufacturer | Scythe |
| Availability | Out of Stock |
MUGEN 6
DUAL FAN WHITE ARGB EDITION
SCMG-6000DWR
featuring a 6-heat pipe design, elegant White E-coating, and an advanced H.P.M.S. V mounting system. Equipped with two new Wonder Tornado 120 ARGB fans, it delivers superior cooling performance comparable to dual-tower coolers. and incorporating an Offset Zero-Interference Design to achieve the highest level of support across different platforms.
Auroras Illuminating the Snow.
Utilizing exquisite E-coating craftsmanship, after coloring, it also ensures each heatsink still performs at its peak for optimal cooling efficiency!
Multi-Platform Lighting Support
Designed to synchronize with motherboards that have 5V addressable RGB headers (ASUS Aura Sync, Gigabyte RGB FUSION, MSI Mystic Light Sync, and ASROCK), the fans deliver 16. 8 million-color RGB illumination and excellent cooling for your gaming station.
Dual Fans, Flagship Performance.
Unleash the flagship performance of the Mugen 6 , equipped with two WonderTornado 120 high-static pressure fans, reaching a maximum speed of 2,500 RPM for optimal heat dissipation efficiency!
Universal Fit, Superior Compatibility.
the offset zero-interference design Easily compatible with heavily adorned RAM, heatsink and I/O armor, Maintain exceptional performance in any scenario.
Hyper Precision Mounting System V (H.P.M.S. V)
Scythe easy-to-install H.P.M.S. V mounting system presents more optimal contact pressure to the latest CPUs onthe market included INTEL LGA 1851 and AMD AM5 suppport.
DUAL FAN WHITE ARGB EDITION
SCMG-6000DWR
featuring a 6-heat pipe design, elegant White E-coating, and an advanced H.P.M.S. V mounting system. Equipped with two new Wonder Tornado 120 ARGB fans, it delivers superior cooling performance comparable to dual-tower coolers. and incorporating an Offset Zero-Interference Design to achieve the highest level of support across different platforms.
Auroras Illuminating the Snow.
Utilizing exquisite E-coating craftsmanship, after coloring, it also ensures each heatsink still performs at its peak for optimal cooling efficiency!
Multi-Platform Lighting Support
Designed to synchronize with motherboards that have 5V addressable RGB headers (ASUS Aura Sync, Gigabyte RGB FUSION, MSI Mystic Light Sync, and ASROCK), the fans deliver 16. 8 million-color RGB illumination and excellent cooling for your gaming station.
Dual Fans, Flagship Performance.
Unleash the flagship performance of the Mugen 6 , equipped with two WonderTornado 120 high-static pressure fans, reaching a maximum speed of 2,500 RPM for optimal heat dissipation efficiency!
Universal Fit, Superior Compatibility.
the offset zero-interference design Easily compatible with heavily adorned RAM, heatsink and I/O armor, Maintain exceptional performance in any scenario.
Hyper Precision Mounting System V (H.P.M.S. V)
Scythe easy-to-install H.P.M.S. V mounting system presents more optimal contact pressure to the latest CPUs onthe market included INTEL LGA 1851 and AMD AM5 suppport.
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Motherboard |
| Fan connector | 4-pin |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Bearing type | Hydraulic |
| Noise level (low speed) | 3 dB |
| Noise level (high speed) | 35.57 dB |
| Number of heat pipes | 6 |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1851, LGA 1150 (Socket H3), LGA 1151 (Socket H4), LGA 1155 (Socket H2), LGA 1156 (Socket H), LGA 1200 (Socket H5), LGA 1700, LGA 2011 (Socket R), LGA 2066, Socket AM4, Socket AM5 |
| Minimum airflow (imperial) | 7.68 cfm |
| Maximum airflow | 75.17 cfm |
| Minimum air pressure | 0.05 mmH2O |
| Maximum air pressure | 3.39 mmH2O |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Fan speed (min) | 350 RPM |
| Fan speed (max) | 2000 RPM |
| Design | |
| Fan connector | 4-pin |
| Number of heat pipes | 6 |
| Material | Aluminium, Copper, Nickel |
| Product colour | White |
| Illumination LED | Yes |
| Number of LEDs | 12 |
| LED connector type | 3-pin |
| Technical details | |
| Noise level (low speed) | 3 dB |
| Noise level (high speed) | 35.57 dB |
| Number of heat pipes | 6 |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1851, LGA 1150 (Socket H3), LGA 1151 (Socket H4), LGA 1155 (Socket H2), LGA 1156 (Socket H), LGA 1200 (Socket H5), LGA 1700, LGA 2011 (Socket R), LGA 2066, Socket AM4, Socket AM5 |
| Minimum airflow (imperial) | 7.68 cfm |
| Maximum airflow | 75.17 cfm |
| Minimum air pressure | 0.05 mmH2O |
| Maximum air pressure | 3.39 mmH2O |
| Material | Aluminium, Copper, Nickel |
| Fan connector | 4-pin |
| Illumination LED | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Fan connector | 4-pin |
| Power | |
|---|---|
| LED voltage | 5 V |
| Fan power consumption | 1.8 W |
| Fan voltage | 12 V |
| Fan current | 0.15 A |
| LED power consumption (fan) | 2.5 W |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 120 x 25 mm |
| Width | 132 mm |
| Depth | 132 mm |
| Height | 154 mm |
| Weight | 1.23 kg |
| Other features | |
| LED voltage | 5 V |