We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Scythe Mugen 6 Dual Fan Black Edition Processor 12 cm 1 pc(s)
SKU
SCMG-6000DBE
Login for pricing
In Stock:
0 available
300 - 2000 RPM, 7.68 - 60.29 CFM, 13.08 - 102.44 m³/h, 3 - 26.88 dBA
Category: Computer Cooling Systems
| SKU | SCMG-6000DBE |
|---|---|
| EAN | 4571225059723 |
| Manufacturer | Scythe |
| Availability | Out of Stock |
The Mugen 6 Dual Fan Black Edition introduces a redesigned heatsink with a sleek black finish. The special e-coating ensures unrestricted cooling performance without compromise. For active cooling, two Wonder Tornado 120mm fans are used in a push-pull configuration, taking full advantage of the updated design features.
Keeping the height of 154mm the heatsink boasts a 45% increase in fin count. This arrangement with higher fin density achieves improved thermal conductivity. Like its predecessor the Mugen 6 features an asymmetrical design that avoids blocking the ram slots by slightly shifting the heatsink to the back and also away from the GPU. An improved soldering process guarantees a tighter bond between the six high quality nickel-plated copper heat pipes and the baseplate.
The Mugen 6 Dual Fan Black Edition includes two of the new Scythe Wonder Tornado 120mm fans working in a push-pull configuration. The fans feature a 9-blade vortex-type design and the reliable Sealed Precision Fluid Dynamic Bearing. The re-adjusted fan hub-to-blade ratio ensures excellent silent performance even while reaching the maximum speed of 2000 rpm. Rubberized pads covering the mounting holes have a decoupling effect and prevent the transmission of noise and vibrations to the case. Together these features result in fans which provide a powerful airflow while remaining remarkably quiet.
The easy-to-install H.P.M.S. V mounting system offers optimal contact pressure and compatibility to the latest CPU Sockets on the market including Intels LGA 1700 and AMDs AM5. A pre-assembled mounting bar with spring-loaded screws ensures balanced pressure distribution. During the installation process, the universal backplate is securely fixed to the mainboard by rubberized spacers, making the process considerably easier.
Enhanced Heatsink Design
The heatsink boasts a 45% increase in fin count while maintaining a sleek height of only 154mm. This arrangement with higher fin density achieves improved thermal conductivity.
Asymmetrical Design
The offset heatsink design ensures high compatibility with various cases and motherboards while shifting the cooler slightly away from the GPU and avoiding interference with front-row RAM slots.
Wonder Tornado 120mm Fan
The Wonder Tornado 120mm Fan features a 9-blade vortex-type design and a reliable Sealed Precision Fluid Dynamic Bearing. The re-adjusted fan hub-to-blade ratio ensures excellent silent performance while reaching a maximum speed of 2000 rpm.
Hyper Precision Mounting System V
The easy-to-install H.P.M.S. V mounting system offers optimal contact pressure and compatibility to the latest CPU Sockets on the market including Intels LGA 1700 and AMDs AM5. A pre-assembled mounting bar with springloaded screws ensures balanced pressure distribution.
Keeping the height of 154mm the heatsink boasts a 45% increase in fin count. This arrangement with higher fin density achieves improved thermal conductivity. Like its predecessor the Mugen 6 features an asymmetrical design that avoids blocking the ram slots by slightly shifting the heatsink to the back and also away from the GPU. An improved soldering process guarantees a tighter bond between the six high quality nickel-plated copper heat pipes and the baseplate.
The Mugen 6 Dual Fan Black Edition includes two of the new Scythe Wonder Tornado 120mm fans working in a push-pull configuration. The fans feature a 9-blade vortex-type design and the reliable Sealed Precision Fluid Dynamic Bearing. The re-adjusted fan hub-to-blade ratio ensures excellent silent performance even while reaching the maximum speed of 2000 rpm. Rubberized pads covering the mounting holes have a decoupling effect and prevent the transmission of noise and vibrations to the case. Together these features result in fans which provide a powerful airflow while remaining remarkably quiet.
The easy-to-install H.P.M.S. V mounting system offers optimal contact pressure and compatibility to the latest CPU Sockets on the market including Intels LGA 1700 and AMDs AM5. A pre-assembled mounting bar with spring-loaded screws ensures balanced pressure distribution. During the installation process, the universal backplate is securely fixed to the mainboard by rubberized spacers, making the process considerably easier.
Enhanced Heatsink Design
The heatsink boasts a 45% increase in fin count while maintaining a sleek height of only 154mm. This arrangement with higher fin density achieves improved thermal conductivity.
Asymmetrical Design
The offset heatsink design ensures high compatibility with various cases and motherboards while shifting the cooler slightly away from the GPU and avoiding interference with front-row RAM slots.
Wonder Tornado 120mm Fan
The Wonder Tornado 120mm Fan features a 9-blade vortex-type design and a reliable Sealed Precision Fluid Dynamic Bearing. The re-adjusted fan hub-to-blade ratio ensures excellent silent performance while reaching a maximum speed of 2000 rpm.
Hyper Precision Mounting System V
The easy-to-install H.P.M.S. V mounting system offers optimal contact pressure and compatibility to the latest CPU Sockets on the market including Intels LGA 1700 and AMDs AM5. A pre-assembled mounting bar with springloaded screws ensures balanced pressure distribution.
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Processor |
| Rotational speed (min) | 300 RPM |
| Rotational speed (max) | 2000 RPM |
| Noise level (low speed) | 3 dB |
| Noise level (high speed) | 26.88 dB |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1150 (Socket H3), LGA 1151 (Socket H4), LGA 1155 (Socket H2), LGA 1156 (Socket H), LGA 1200 (Socket H5), LGA 1700, LGA 2011 (Socket R), LGA 2011-v3 (Socket R), LGA 2066, Socket AM4, Socket AM5 |
| Minimum airflow (imperial) | 7.68 cfm |
| Maximum airflow | 60.29 cfm |
| Minimum air pressure | 0.05 mmH2O |
| Maximum air pressure | 2.45 mmH2O |
| Airflow | 102.44 m³/h |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Fan's mean time to failure (MTTF) | 120000 h |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Noise level (low speed) | 3 dB |
| Noise level (high speed) | 26.88 dB |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1150 (Socket H3), LGA 1151 (Socket H4), LGA 1155 (Socket H2), LGA 1156 (Socket H), LGA 1200 (Socket H5), LGA 1700, LGA 2011 (Socket R), LGA 2011-v3 (Socket R), LGA 2066, Socket AM4, Socket AM5 |
| Minimum airflow (imperial) | 7.68 cfm |
| Maximum airflow | 60.29 cfm |
| Minimum air pressure | 0.05 mmH2O |
| Maximum air pressure | 2.45 mmH2O |
| Airflow | 102.44 m³/h |
| Power | |
| Voltage | 12 V |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 120 x 26 mm |
| Fan weight | 177 g |
| Width | 132 mm |
| Depth | 132 mm |
| Height | 154 mm |
| Weight | 1.2 kg |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| Package type | Box |
| Mounting kit | Yes |