We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Noctua NH-U9DX i4 Processor Cooler 9.2 cm Aluminium, Brown
SKU
NH-U9DX I4
Login for pricing
In Stock:
0 available
NH-U9DX i4, LGA2011 (Square ILM & Narrow ILM), LGA1356, LGA1366 (wtih Xeon backplate)
Category: Computer Cooling Systems
| SKU | NH-U9DX I4 |
|---|---|
| EAN | 4716123314967 |
| Manufacturer | Noctua |
| Availability | Out of Stock |
Noctua's DX line of coolers has become a default choice in high performance quiet cooling solutions for Intel Xeon CPUs. The latest i4 revision supports LGA2011 (both Square ILM and Narrow ILM), LGA1356 and LGA1366 based Xeon platforms and the 9cm model NH-U9DX i4 comes equipped with two of Noctua’s award-winning NF-B9 premium fans with PWM for automatic speed control. Standing 125mm tall, the NH-U9DX i4 combines outstanding quiet cooling efficiency with full 4U compatibility. Fitted with the professional SecuFirm2™ mounting system and bundled with Noctua's industrial-grade NT-H1 thermal compound, the NH-U9DX i4 forms a complete premium quality package for quietly cooling Xeon based workstations and servers.
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Processor |
| Rotational speed (min) | 300 RPM |
| Rotational speed (max) | 1600 RPM |
| Noise level (high speed) | 17.6 dB |
| Fan thickness | 2.5 cm |
| Type | Cooler |
| Fan diameter | 9.2 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1356 (Socket B2), LGA 2011 (Socket R) |
| Airflow | 64.3 m³/h |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Mean time between failures (MTBF) | 150000 h |
| Design | |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Material | Aluminium, Copper, Nickel |
| Product colour | Aluminium, Brown |
| Technical details | |
| Noise level (high speed) | 17.6 dB |
| Fan thickness | 2.5 cm |
| Type | Cooler |
| Fan diameter | 9.2 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1356 (Socket B2), LGA 2011 (Socket R) |
| Airflow | 64.3 m³/h |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Material | Aluminium, Copper, Nickel |
| Power | |
| Voltage | 12 V |
| Power consumption (typical) | 0.96 W |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Aluminium, Brown |
| Weight & dimensions | |
| Fan dimensions (W x D x H) | 92 x 92 x 25 mm |
| Heatsink weight | 460 g |
| Fan weight | 90 g |
| Fan thickness | 2.5 cm |
| Width | 95 mm |
| Depth | 120 mm |
| Height | 125 mm |
| Weight | 640 g |
| Heatsink dimensions (W x D x H) | 95 x 71 x 125 mm |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 150000 h |
| Other features | |
| Heatsink dimensions (W x D x H) | 95 x 71 x 125 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |