We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Fractal Design Venturi HP-14 PWM Computer case Fan 14 cm Black, Grey
SKU
FD-FAN-VENT-HP14-PWM-BK
Category: Computer Cooling Systems
| SKU | FD-FAN-VENT-HP14-PWM-BK |
|---|---|
| EAN | 7350041083368 |
| Manufacturer | Fractal Design |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
The Venturi High Flow Series fans, HF-12 and HF-14, are optimized for low-restriction airflow environments, making them an excellent choice for computer case fans, or other low-restriction usage scenarios.
Designed with a variety of performance-increasing and noise-reducing features, these fans can move an amazing amount of air compared to other fans at the same, minimal noise level.
The HF-14 comes with two sets of solid vibration-dampening rubber corners: one for standard 140mm fan hole spacing (125mm) and one compatible with the standard 120mm hole spacing (105mm). The Venturi High Flow Series fans are ideal for those looking for a perfect balance between high performance and low noise built from sturdy, high quality materials.
- Featuring true FDB-bearings, providing silent operation coupled with a long lifespan
- Equipped with a counter-balanced magnet that reduces the axial tension on the bearing
- Features integrated vibration-dampening corners, made from solid high-quality synthetic rubber
- Dense, sturdy construction, made from high-grade glass fiber reinforced thermoplasticpolymer
- Fan geometry is optimized for a ground-breaking airflow, perfect for low-restriction usage scenarios such as computer case ventilation and low-density heatsinks or radiators.
- Aerodynamically shaped thin stator struts reduce noise and unwanted turbulence
- Strategically placed notches on the blades further reduce and diffuse any humming noise produced when the blades pass the stator struts
- The trip wire technology introduces a micro-turbulent layer that combats elements that negatively affect performance, resulting in quieter operation
- Featuring a powerful motor to maintain a reliable speed and a low-speed adapter for reducing the speed without the use of a fan controller
- 140mm fans come with an additional set of vibration-dampening corners are included that lends compatibility with 120mm fan mounts (105mm screw spacing). This enables the use of 140mm fans on many CPU coolers.
- Available in 120mm and 140mm fan sizes
Designed with a variety of performance-increasing and noise-reducing features, these fans can move an amazing amount of air compared to other fans at the same, minimal noise level.
The HF-14 comes with two sets of solid vibration-dampening rubber corners: one for standard 140mm fan hole spacing (125mm) and one compatible with the standard 120mm hole spacing (105mm). The Venturi High Flow Series fans are ideal for those looking for a perfect balance between high performance and low noise built from sturdy, high quality materials.
- Featuring true FDB-bearings, providing silent operation coupled with a long lifespan
- Equipped with a counter-balanced magnet that reduces the axial tension on the bearing
- Features integrated vibration-dampening corners, made from solid high-quality synthetic rubber
- Dense, sturdy construction, made from high-grade glass fiber reinforced thermoplasticpolymer
- Fan geometry is optimized for a ground-breaking airflow, perfect for low-restriction usage scenarios such as computer case ventilation and low-density heatsinks or radiators.
- Aerodynamically shaped thin stator struts reduce noise and unwanted turbulence
- Strategically placed notches on the blades further reduce and diffuse any humming noise produced when the blades pass the stator struts
- The trip wire technology introduces a micro-turbulent layer that combats elements that negatively affect performance, resulting in quieter operation
- Featuring a powerful motor to maintain a reliable speed and a low-speed adapter for reducing the speed without the use of a fan controller
- 140mm fans come with an additional set of vibration-dampening corners are included that lends compatibility with 120mm fan mounts (105mm screw spacing). This enables the use of 140mm fans on many CPU coolers.
- Available in 120mm and 140mm fan sizes
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Computer case |
| Fan connector | 4-pin |
| Rotational speed (min) | 400 RPM |
| Rotational speed (max) | 1500 RPM |
| Noise level (low speed) | 10 dB |
| Noise level (high speed) | 30.1 dB |
| Fan thickness | 2.5 cm |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 14 cm |
| Maximum airflow | 78.1 cfm |
| Maximum air pressure | 1.94 mmH2O |
| Airflow | 132.7 m³/h |
| Mounting hole pattern (W x D) | 125 x 125 mm |
| Mean time between failures (MTBF) | 150000 h |
| Design | |
| Fan connector | 4-pin |
| Product colour | Black, Grey |
| Cable length | 0.5 m |
| Technical details | |
| Noise level (low speed) | 10 dB |
| Noise level (high speed) | 30.1 dB |
| Fan thickness | 2.5 cm |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 14 cm |
| Maximum airflow | 78.1 cfm |
| Maximum air pressure | 1.94 mmH2O |
| Airflow | 132.7 m³/h |
| Cable length | 0.5 m |
| Fan connector | 4-pin |
| Mounting hole pattern (W x D) | 125 x 125 mm |
| Bearing technology | FDB |
| Ports & interfaces | |
| Fan connector | 4-pin |
| Power | |
| Voltage | 12 V |
| Power supply | 1.4 W |
| Maximum current | 0.2 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black, Grey |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 142 mm |
| Package width | 167 mm |
| Package height | 30 mm |
| Fan thickness | 2.5 cm |
| Width | 140 mm |
| Depth | 140 mm |
| Height | 25 mm |
| Weight | 300 g |
| Cable length | 0.5 m |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 150000 h |
| Packaging data | |
| Package depth | 142 mm |
| Package width | 167 mm |
| Package height | 30 mm |
| Other features | |
| Mounting hole pattern (W x D) | 125 x 125 mm |
| Bearing technology | FDB |