We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DeepCool FL12 SE 3IN1 Computer case Fan 12 cm Black
SKU
R-FL12RSE-BKAPN3-G
Login for pricing
In Stock:
0 available
3x 120 mm, 400~1900 RPM, 50.74 CFM, 28.67 dB(A), 4-pin PWM, Hydro Bearing, 12 VDC, ARGB LED, Black
Category: Computer Cooling Systems
| SKU | R-FL12RSE-BKAPN3-G |
|---|---|
| EAN | 6933412785354 |
| Manufacturer | DeepCool |
| Availability | Out of Stock |
The DeepCool FL12 SE delivers stunning lighting effects with 20 individually addressable RGB LEDs, combining vibrant colors with exceptional cooling performance. Three FL12 SE fans are included in this package.
LIGHT UP YOUR BUILD
Utilize 20 individual addressable RGB LEDs, FL12 SE elevates its design aesthetics to a whole new level.For full system A-RGB harmony, easily coordinate with other components through supported motherboard A-RGB software control.
COOLING YOU CAN TRUST
Equipped with a long-life hydro bearing. The FL12 SE PWM fans boast exceptional cooling specs while remaining relatively quiet.
DURABLE MATERIALS
The entire structure and dynamic balance are further strengthened by using an enhanced composite material based on PBT for the frames and polycarbonate for the fan blades.
REDUCED VIBRATIONS
Eight anti-vibration pads at each corner guarantee minimal fan vibration and ensure that noises resulting from uneven mounting pressure are minimized.
LIGHT UP YOUR BUILD
Utilize 20 individual addressable RGB LEDs, FL12 SE elevates its design aesthetics to a whole new level.For full system A-RGB harmony, easily coordinate with other components through supported motherboard A-RGB software control.
COOLING YOU CAN TRUST
Equipped with a long-life hydro bearing. The FL12 SE PWM fans boast exceptional cooling specs while remaining relatively quiet.
DURABLE MATERIALS
The entire structure and dynamic balance are further strengthened by using an enhanced composite material based on PBT for the frames and polycarbonate for the fan blades.
REDUCED VIBRATIONS
Eight anti-vibration pads at each corner guarantee minimal fan vibration and ensure that noises resulting from uneven mounting pressure are minimized.
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Computer case |
| Fan connector | 4-pin |
| Rotational speed (min) | 400 RPM |
| Rotational speed (max) | 1900 RPM |
| Bearing type | Hydraulic |
| Noise level (high speed) | 28.67 dB |
| Fan thickness | 2.5 cm |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 12 cm |
| Maximum airflow | 50.74 cfm |
| Maximum air pressure | 2.04 mmH2O |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Number of fan blades | 9 |
| Design | |
| Fan connector | 4-pin |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Illumination colour | Multi |
| Product colour | Black |
| Illumination LED | Yes |
| Number of fan blades | 9 |
| LED connector type | 3-pin |
| Technical details | |
| Noise level (high speed) | 28.67 dB |
| Fan thickness | 2.5 cm |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 12 cm |
| Maximum airflow | 50.74 cfm |
| Maximum air pressure | 2.04 mmH2O |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Fan connector | 4-pin |
| Illumination LED | Yes |
| Compliance certificates | UKCA, CE |
| Ports & interfaces | |
| Fan connector | 4-pin |
| Power | |
| LED voltage | 5 V |
| Fan power consumption | 1.2 W |
| Fan voltage | 12 V |
| Fan current | 0.1 A |
| LED power consumption (fan) | 3.5 W |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 25 x 120 mm |
| Fan thickness | 2.5 cm |
| Weight | 516 g |
| Indication | |
| Illumination colour | Multi |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| Cables included | 4-pin, 3-pin |
| Other features | |
| LED voltage | 5 V |