R-FL12RSE-BKAPN3-G
Login for pricing
In Stock: 0 available
3x 120 mm, 400~1900 RPM, 50.74 CFM, 28.67 dB(A), 4-pin PWM, Hydro Bearing, 12 VDC, ARGB LED, Black
More Information
SKU R-FL12RSE-BKAPN3-G
EAN 6933412785354
Manufacturer DeepCool
Availability Out of Stock
LIGHT UP YOUR BUILD
COOLING YOU CAN TRUST
DURABLE MATERIALS
REDUCED VIBRATIONS
Performance
Suitable locationComputer case
Fan connector4-pin
Rotational speed (min)400 RPM
Rotational speed (max)1900 RPM
Bearing typeHydraulic
Noise level (high speed)28.67 dB
Fan thickness2.5 cm
TypeFan
Fan diameter12 cm
Maximum airflow50.74 cfm
Maximum air pressure2.04 mmH2O
Number of fans3 fan(s)
Number of fan blades9
Design
Fan connector4-pin
Number of fans3 fan(s)
Illumination colourMulti
Product colourBlack
Illumination LEDYes
Number of fan blades9
LED connector type3-pin
Technical details
Fan thickness2.5 cm
TypeFan
Fan diameter12 cm
Maximum airflow50.74 cfm
Maximum air pressure2.04 mmH2O
Illumination LEDYes
Compliance certificatesUKCA, CE
Ports & interfaces
Power
LED voltage5 V
Fan power consumption1.2 W
Fan voltage12 V
Fan current0.1 A
LED power consumption (fan)3.5 W
Colour
Product colourBlack
Weight & dimensions
Fan dimensions (W x D x H)120 x 25 x 120 mm
Weight516 g
Indication
Illumination colourMulti
Packaging content
Screws includedYes
Cables included4-pin, 3-pin
Other features
LED voltage5 V