We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DeepCool AG620 G2 WH ARGB Processor Air cooler 12 cm White 1 pc(s)
SKU
R-AG620-WHAMMG2-G
Category: Computer Cooling Systems
| SKU | R-AG620-WHAMMG2-G |
|---|---|
| EAN | 6933412729921 |
| Manufacturer | DeepCool |
| Availability | Out of Stock |
DeepCool AG620 G2 WH ARGB. Type: Air cooler, Fan diameter: 12 cm, Maximum air pressure: 1.75 mmH2O, Bearing type: Hydraulic. Width: 136 mm, Depth: 129 mm, Height: 159 mm. Product colour: White
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Processor |
| Fan connector | 4-pin |
| Bearing type | Hydraulic |
| Noise level (high speed) | 28.1 dB |
| Number of heat pipes | 6 |
| Heat pipes diameter | 6 mm |
| Type | Air cooler |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1700, LGA 1851, Socket AM4, Socket AM5 |
| Maximum airflow | 62.16 cfm |
| Maximum air pressure | 1.75 mmH2O |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Fan 2 rotational speed (min) | 500 RPM |
| Fan 2 rotational speed (max) | 2200 RPM |
| Fan 2 noise level (high speed) | 30.93 dB |
| Fan 2 maximum airflow | 68.85 cfm |
| Fan 2 maximum air pressure | 2.1 mmH2O |
| Fan speed (min) | 500 RPM |
| Fan speed (max) | 2000 RPM |
| Design | |
| Fan connector | 4-pin |
| Number of heat pipes | 6 |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Illumination colour | Multi |
| Product colour | White |
| Illumination LED | Yes |
| LED connector type | 3-pin |
| Technical details | |
| Noise level (high speed) | 28.1 dB |
| Number of heat pipes | 6 |
| Heat pipes diameter | 6 mm |
| Type | Air cooler |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1700, LGA 1851, Socket AM4, Socket AM5 |
| Maximum airflow | 62.16 cfm |
| Maximum air pressure | 1.75 mmH2O |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Fan connector | 4-pin |
| Illumination LED | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Fan connector | 4-pin |
| Power | |
| LED voltage | 5 V |
| Fan voltage | 12 V |
| LED power consumption (fan) | 1.7 W |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 120 x 25 mm |
| Heat pipes diameter | 6 mm |
| Width | 136 mm |
| Depth | 129 mm |
| Height | 159 mm |
| Weight | 1.05 kg |
| Radiator width | 11 cm |
| Radiator depth | 12.7 cm |
| Radiator height | 15.6 cm |
| Indication | |
| Illumination colour | Multi |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| Thermal pad included | Yes |
| Package type | Box |
| CPU bracket(s) | Yes |
| Adapter frame included | Yes |
| Other features | |
| LED voltage | 5 V |