We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DeepCool AG620 G2 Processor Air cooler 12 cm Black
SKU
R-AG620-BKNPMG2-G
Login for pricing
In Stock:
0 available
Intel LGA1851/1700 / AMD AM5/AM4, 2x 120 mm, 500~2000 RPM / 500~2200, 63.56 / 70.09 CFM, 129x136x159 mm, 4-pin PWM, 12 VDC, Black
Category: Computer Cooling Systems
| SKU | R-AG620-BKNPMG2-G |
|---|---|
| EAN | 6933412729891 |
| Manufacturer | DeepCool |
| Availability | Out of Stock |
The AG620 G2 raises the bar for dual-tower air cooling with a second-generation upgrade that delivers enhanced performance and a bold new look. Featuring six heat pipes embedded in a dense dual-tower heatsink and paired with two finely tuned 120mm PWM fans for seriously powerful airflow and thermal transfer.
NEXT GENERATION PERFORMANCE
Thanks to DeepCool's latest Core Touch Technology (CTT 2.0) and an optimized tower design, the heatpipes have been laid out to promote the best possible thermal transfer through the nickel-plated coldplate from the CPU IHS. As a result, AG620 G2 provides a bump in cooling performance compared to its predecessor.
STYLED TO IMPRESS
The AG620 G2 retains the signature matrix fin stack style while introducing a refined top-cover decoration for premium presence. It carries over the trusted six heat-pipe dual-tower architecture and replaces RGB lighting with minimalist design for a sleek and serious look.
COOL, QUIET,
AND POWERFUL
Outfitted with all-new semi-integral blade fans designed for optimal balance in top performance under load to silent efficiency when idle. This innovative setup optimizes airflow and static pressure while dramatically reducing noise.
SIMPLE AND SECURE INSTALLATION
The durable mounting hardware provides a simple installation process that ensures proper contact and equal pressure on mainstream Intel and AMD platforms.
NEXT GENERATION PERFORMANCE
Thanks to DeepCool's latest Core Touch Technology (CTT 2.0) and an optimized tower design, the heatpipes have been laid out to promote the best possible thermal transfer through the nickel-plated coldplate from the CPU IHS. As a result, AG620 G2 provides a bump in cooling performance compared to its predecessor.
STYLED TO IMPRESS
The AG620 G2 retains the signature matrix fin stack style while introducing a refined top-cover decoration for premium presence. It carries over the trusted six heat-pipe dual-tower architecture and replaces RGB lighting with minimalist design for a sleek and serious look.
COOL, QUIET,
AND POWERFUL
Outfitted with all-new semi-integral blade fans designed for optimal balance in top performance under load to silent efficiency when idle. This innovative setup optimizes airflow and static pressure while dramatically reducing noise.
SIMPLE AND SECURE INSTALLATION
The durable mounting hardware provides a simple installation process that ensures proper contact and equal pressure on mainstream Intel and AMD platforms.
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Processor |
| Fan connector | 4-pin |
| Rotational speed (min) | 500 RPM |
| Rotational speed (max) | 2000 RPM |
| Bearing type | Hydraulic |
| Noise level (high speed) | 23.08 dB |
| Number of heat pipes | 4 |
| Heat pipes diameter | 6 mm |
| Type | Air cooler |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1851, LGA 1700, Socket AM4, Socket AM5 |
| Maximum airflow | 63.56 cfm |
| Maximum air pressure | 1.98 mmH2O |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Number of fan blades | 7 |
| Fan 2 rotational speed (min) | 500 RPM |
| Fan 2 rotational speed (max) | 2200 RPM |
| Fan 2 noise level (high speed) | 29.22 dB |
| Fan 2 maximum airflow | 70.09 cfm |
| Fan 2 maximum air pressure | 2.49 mmH2O |
| Design | |
| Fan connector | 4-pin |
| Number of heat pipes | 4 |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Product colour | Black |
| Number of fan blades | 7 |
| Technical details | |
| Noise level (high speed) | 23.08 dB |
| Number of heat pipes | 4 |
| Heat pipes diameter | 6 mm |
| Type | Air cooler |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1851, LGA 1700, Socket AM4, Socket AM5 |
| Maximum airflow | 63.56 cfm |
| Maximum air pressure | 1.98 mmH2O |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Fan connector | 4-pin |
| Ports & interfaces | |
| Fan connector | 4-pin |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (typical) | 3.96 W |
| Fan voltage | 12 V |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 25 x 120 mm |
| Heat pipes diameter | 6 mm |
| Width | 136 mm |
| Depth | 129 mm |
| Height | 159 mm |
| Weight | 1.04 kg |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| Thermal pad included | Yes |
| Package type | Box |
| CPU bracket(s) | Yes |
| Adapter frame included | Yes |