We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DeepCool AG400 G2 Processor Air cooler 12 cm Black
SKU
R-AG400-BKNPMG2-G
Login for pricing
In Stock:
0 available
Intel LGA1851/1700 / AMD AM5/AM4, 500~2200 RPM, 70.09 CFM, 125x92x152 mm, 4-pin PWM, 12 VDC, Black
Category: Computer Cooling Systems
| SKU | R-AG400-BKNPMG2-G |
|---|---|
| EAN | 6933412730026 |
| Manufacturer | DeepCool |
| Availability | Out of Stock |
The AG400 G2 raises the bar for single-tower air cooling with a second-generation upgrade that delivers enhanced performance and a bold new look. Featuring four heat pipes embedded in a dense single-tower heatsink and paired with a finely tuned 120mm PWM fan for seriously powerful airflow and thermal transfer.
NEXT GENERATION PERFORMANCE
With an optimized tower layout and four direct-contact heat pipes for rapid heat transfer, the AG400 G2 delivers stronger cooling performance than its predecessor.
STYLED TO IMPRESS
The AG400 G2 retains the signature matrix fin stack style while introducing a refined top-cover decoration for premium presence. It carries over the trusted four heat-pipe single-tower architecture and replaces RGB lighting with minimalist design for a sleek and serious look.
COOL, QUIET,
AND POWERFUL
Outfitted with all-new semi-integral blade fan designed for optimal balance in top performance under load to silent efficiency when idle. This innovative setup optimizes airflow and static pressure while dramatically reducing noise.
SIMPLE AND SECURE INSTALLATION
The durable mounting hardware provides a simple installation process that ensures proper contact and equal pressure on mainstream Intel and AMD platforms.
NEXT GENERATION PERFORMANCE
With an optimized tower layout and four direct-contact heat pipes for rapid heat transfer, the AG400 G2 delivers stronger cooling performance than its predecessor.
STYLED TO IMPRESS
The AG400 G2 retains the signature matrix fin stack style while introducing a refined top-cover decoration for premium presence. It carries over the trusted four heat-pipe single-tower architecture and replaces RGB lighting with minimalist design for a sleek and serious look.
COOL, QUIET,
AND POWERFUL
Outfitted with all-new semi-integral blade fan designed for optimal balance in top performance under load to silent efficiency when idle. This innovative setup optimizes airflow and static pressure while dramatically reducing noise.
SIMPLE AND SECURE INSTALLATION
The durable mounting hardware provides a simple installation process that ensures proper contact and equal pressure on mainstream Intel and AMD platforms.
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Processor |
| Fan connector | 4-pin |
| Rotational speed (min) | 500 RPM |
| Rotational speed (max) | 2200 RPM |
| Bearing type | Hydraulic |
| Noise level (high speed) | 29.22 dB |
| Number of heat pipes | 4 |
| Heat pipes diameter | 6 mm |
| Type | Air cooler |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1851, LGA 1700, Socket AM4, Socket AM5 |
| Maximum airflow | 70.09 cfm |
| Maximum air pressure | 2.49 mmH2O |
| Number of fan blades | 7 |
| Design | |
| Fan connector | 4-pin |
| Number of heat pipes | 4 |
| Product colour | Black |
| Number of fan blades | 7 |
| Technical details | |
| Noise level (high speed) | 29.22 dB |
| Number of heat pipes | 4 |
| Heat pipes diameter | 6 mm |
| Type | Air cooler |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1851, LGA 1700, Socket AM4, Socket AM5 |
| Maximum airflow | 70.09 cfm |
| Maximum air pressure | 2.49 mmH2O |
| Fan connector | 4-pin |
| Ports & interfaces | |
| Fan connector | 4-pin |
| Power | |
|---|---|
| Fan power consumption | 2.16 W |
| Fan voltage | 12 V |
| Fan current | 0.18 A |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 25 x 120 mm |
| Heat pipes diameter | 6 mm |
| Width | 92 mm |
| Depth | 125 mm |
| Height | 152 mm |
| Weight | 631 g |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| Thermal pad included | Yes |
| Package type | Box |
| CPU bracket(s) | Yes |
| Adapter frame included | Yes |