We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DeepCool AG400 Digital BK ARGB Processor Air cooler 12 cm Black 1 pc(s)
SKU
R-AG400-BKADMN-G-1
Login for pricing
In Stock:
0 available
Intel/AMD, 120 mm, RGB LED, 500-2100 RPM±10%, 75.89 CFM, 2.53 mmAq, 31.6 dB(A), PWM, 12 VDC, 0.17 A, 125 × 92 × 152.7 mm, 636 g, Black
Category: Computer Cooling Systems
| SKU | R-AG400-BKADMN-G-1 |
|---|---|
| EAN | 6933412727774 |
| Manufacturer | DeepCool |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
AG400 DIGITAL BK ARGB
The era of digital air coolers has arrived, and DeepCool wants to popularize it. Everything you loved about the AG400 BK ARGB, but with a sleek low-profile status display.
REAL-TIME STATUS SCREEN
The crystal-clear digital screen displays the Celsius and usage of your system's CPU in real time, and with a high temperature warning. The display is controlled via a simple application that only requires an open USB 2.0 header.
INSISTENCE OF COST PERFORMANCE
Built with the same premium quality materials, featuring four advanced copper heat pipes, a heatpipes direct touch coldplate, a dense of black coated matrix tower heat sink, and one silent hydro bearing fan, it produces a powerful winning formula for high-performance cooling and provides a digital feature for gamers.
COOL, QUIET, AND POWERFUL AND ARGB!
A powerful ARGB PWM fan with superior Hydro bearings offers low noise operation without losing cooling output for a perfect balance.
SIMPLE AND SECURE INSTALLATION
The all-metal mounting bracket provides an easy installation process that ensures proper contact and equal pressure on both Intel and AMD platforms.
The era of digital air coolers has arrived, and DeepCool wants to popularize it. Everything you loved about the AG400 BK ARGB, but with a sleek low-profile status display.
REAL-TIME STATUS SCREEN
The crystal-clear digital screen displays the Celsius and usage of your system's CPU in real time, and with a high temperature warning. The display is controlled via a simple application that only requires an open USB 2.0 header.
INSISTENCE OF COST PERFORMANCE
Built with the same premium quality materials, featuring four advanced copper heat pipes, a heatpipes direct touch coldplate, a dense of black coated matrix tower heat sink, and one silent hydro bearing fan, it produces a powerful winning formula for high-performance cooling and provides a digital feature for gamers.
COOL, QUIET, AND POWERFUL AND ARGB!
A powerful ARGB PWM fan with superior Hydro bearings offers low noise operation without losing cooling output for a perfect balance.
SIMPLE AND SECURE INSTALLATION
The all-metal mounting bracket provides an easy installation process that ensures proper contact and equal pressure on both Intel and AMD platforms.
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Processor |
| Fan connector | 4-pin |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Bearing type | Hydro Dynamic Bearing (HDB) |
| Number of heat pipes | 4 |
| Heat pipes diameter | 6 mm |
| Type | Air cooler |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1150 (Socket H3), LGA 1151 (Socket H4), LGA 1155 (Socket H2), LGA 1200 (Socket H5), LGA 1700, Socket AM4, Socket AM5 |
| Maximum airflow | 75.89 cfm |
| Maximum air pressure | 2.53 mmH2O |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Number of fan blades | 9 |
| Fan noise level (max) | 31.6 dB |
| Fan speed (min) | 500 RPM |
| Fan speed (max) | 2100 RPM |
| Design | |
| Fan connector | 4-pin |
| Number of heat pipes | 4 |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Illumination colour | Multi |
| Product colour | Black |
| Illumination LED | Yes |
| Number of fan blades | 9 |
| Radiator material | Aluminum |
| LED connector type | 9-pin USB 2.0 + 3-pin |
| Technical details | |
| Number of heat pipes | 4 |
| Heat pipes diameter | 6 mm |
| Type | Air cooler |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1150 (Socket H3), LGA 1151 (Socket H4), LGA 1155 (Socket H2), LGA 1200 (Socket H5), LGA 1700, Socket AM4, Socket AM5 |
| Maximum airflow | 75.89 cfm |
| Maximum air pressure | 2.53 mmH2O |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Fan connector | 4-pin |
| Illumination LED | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Fan connector | 4-pin |
| Power | |
| Rated voltage | 12 V |
| Rated current | 0.17 A |
| LED voltage | 5 V |
| Fan power consumption | 2.04 W |
| LED power consumption (fan) | 1.6 W |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 120 x 25 mm |
| Heat pipes diameter | 6 mm |
| Width | 92 mm |
| Depth | 125 mm |
| Height | 152.7 mm |
| Weight | 636 g |
| Radiator width | 9.2 cm |
| Radiator depth | 12 cm |
| Radiator height | 15 cm |
| Indication | |
| Illumination colour | Multi |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| Number of screws | 8 |
| Package type | Box |
| Mounting kit | Yes |
| Number of nuts | 8 |
| CPU bracket(s) | Yes |
| Other features | |
| LED voltage | 5 V |