We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Silverstone FF121 Fan filter
SKU
SST-FF121W
- Honeycomb grille design disperses airflow evenly
- Integrated filter provides class leading dust reduction
- Highly compatibility with all 120mm fan
| SKU | SST-FF121W |
|---|---|
| EAN | 4710679816784 |
| Manufacturer | Silverstone |
| Availability | Out of Stock |
Standard sized 120mm fan filter
Standard 120mm fan filters designed for use on fans and liquid cooler with multiple fans
Extra Safe
Integrated fan grille and fan filter prevent fan blades from accidently coming in contact with users’ hands or cables
Honeycomb grille design disperses airflow evenly
Higher airflow
FF series fan filters’ airflow rate can be as high as 65%, which is significantly higher than normal filters found in competing designs
Easy to clean and reusable
Standard 120mm fan filters designed for use on fans and liquid cooler with multiple fans
Extra Safe
Integrated fan grille and fan filter prevent fan blades from accidently coming in contact with users’ hands or cables
Honeycomb grille design disperses airflow evenly
Higher airflow
FF series fan filters’ airflow rate can be as high as 65%, which is significantly higher than normal filters found in competing designs
Easy to clean and reusable
| Features | |
|---|---|
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Nylon |
| Product colour | White |
| Type | Fan filter |
| Technical details | |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Nylon |
| Product colour | White |
| Type | Fan filter |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 120 mm |
| Depth | 4.68 mm |
| Height | 120 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Box |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |