We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ARCTIC Precision Screwdriver Toolkit
SKU
AETLS00001A
| SKU | AETLS00001A |
|---|---|
| Manufacturer | ARCTIC |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |

The Right Set for Many Applications
The set includes all common screwdriver bits that you need for PC construction and electronic devices as well as for everyday household work or DIY projects. With numerous bit types and sizes, you always have the right bit to hand.

Compact Storage in a Practical Box
The set is supplied in a robust sorting box with aluminum housing, which offers space for all bits and the screwdriver - ideal for on the go and for clear storage.

Magnetic Bit Holder for Safe Handling
The bits remain reliably in place, while the magnetic force makes it easier to guide and fix screws. This ensures even more efficient and convenient use.
As experts in cooling, ARCTIC has the coolest solutions for every PC problem. We offer a comprehensive range of CPU coolers, case fans, thermal interfaces, and accessories, all with an excellent price-performance ratio. Year after year, ARCTIC products set new standards in noise minimization and performance.
| Features | |
|---|---|
| Material | Steel |
| Product colour | Blue, Steel |
| Technical details | |
| Material | Steel |
| Product colour | Blue, Steel |
| Package width | 91 mm |
| Package height | 27 mm |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 80 mm |
| Depth | 168.5 mm |
| Height | 20.5 mm |
| Weight | 410 g |
| Packaging data | |
| Package depth | 208 mm |
| Package width | 91 mm |
| Package height | 27 mm |
| Package weight | 467 g |
| Packaging content | Phillips: PH0000, PH000, PH00, PH0, PH1, PH2 Flathead: SL1, SL1.5, SL2, SL2.5, SL3, SL4 Hexagon: H0.7, H0.9, H1.3, H1.5, H2, H2.5, H3, H3.5, H4 Torx: T2, T3, T4, T5 Torx Security: T6H, T7H, T8H, T9H, T10H, T15H, T20H Pentalobe: P2, P5, P6 Y-Type: Y0.6, Y1.5, Y2.5, Y3.0 Pozidriv: PZ00, PZ0, PZ1 U-Type: 2.3, 2.6, 6 Triangle: 2, 2.3, 3 Square: 0, 1, 2 JIS: J000, J00, J0, J1 Nut Driver: 2.5, 3, 4, 5 MID, Magnet Bit and SIM Pin |
| Package type | Box |