We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Zalman I3 NEO V2 WHITE computer case Midi Tower
SKU
I3 NEO V2 WHITE
Login for pricing
In Stock:
0 available
ATX Mid-Tower ATX / mATX / Mini-ITX, 2 x Combo (3.5" or 2.5", 1xToolless), 1 x SSD (2.5“), 1 x USB Type-C, 1 x USB 3.0, Steel, Plastic , Tempered Glass, 6.7 kg, 476x219x484 mm, White
Category: Computer Cases
| SKU | I3 NEO V2 WHITE |
|---|---|
| EAN | 8800263651153 |
| Manufacturer | Zalman |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Dual-Chamber Panoramic View Case
The frameless panel design between the front and the left side provides an open, unobstructed feel.
The Wraparound tempered glass flowing from front to side offers a seamless, slit-free view, creating a perfect, immersive display from any angle.
High-strength premium curved tempered glass
Ensures both durability and customization flexibility with premium curved tempered glass.
Sturdy removable tempered glass design
The top-down removable glass keeps the system secure and safe during transport.
Grooved bottom mounting makes glass panel installation quick and stable.
Side intake section for airflow
Side perforations allow for intake fans and PSU ventilation, ensuring smooth airflow.
Mesh design for optimal cooling
Mesh on top, bottom, and sides for intake and exhaust quickly dissipates system heat.
The frameless panel design between the front and the left side provides an open, unobstructed feel.
The Wraparound tempered glass flowing from front to side offers a seamless, slit-free view, creating a perfect, immersive display from any angle.
High-strength premium curved tempered glass
Ensures both durability and customization flexibility with premium curved tempered glass.
Sturdy removable tempered glass design
The top-down removable glass keeps the system secure and safe during transport.
Grooved bottom mounting makes glass panel installation quick and stable.
Side intake section for airflow
Side perforations allow for intake fans and PSU ventilation, ensuring smooth airflow.
Mesh design for optimal cooling
Mesh on top, bottom, and sides for intake and exhaust quickly dissipates system heat.
| Technical details | |
|---|---|
| Number of 3.5" bays | 2 |
| Number of 2.5" bays | 1 |
| Supported motherboard form factors | ATX, Mini-ITX |
| Product colour | White |
| Number of expansion slots | 7 |
| Maximum CPU cooler height | 16 cm |
| Maximum graphics card length | 40 cm |
| Maximum PSU length | 21 cm |
| Type | PC |
| Form factor | Midi Tower |
| Material | |
| Material | Plastic, Steel, Tempered glass |
| Design | |
| Material | Plastic, Steel, Tempered glass |
| Number of 3.5" bays | 2 |
| Number of 2.5" bays | 1 |
| Supported motherboard form factors | ATX, Mini-ITX |
| Product colour | White |
| Number of expansion slots | 7 |
| Maximum CPU cooler height | 16 cm |
| Maximum graphics card length | 40 cm |
| Maximum PSU length | 21 cm |
| Type | PC |
| Form factor | Midi Tower |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Cooling | |
| Front radiator sizes supported | 120,140,240,280,360 mm |
| Rear radiator sizes supported | 120 mm |
| Top radiator sizes supported | 120,140,240,280,360 mm |
| Front fans installed | 3x 120 mm |
| Number of front fans supported (max) | 3 |
| Front fans diameters supported | 120,140 mm |
| Number of side fans supported (max) | 2 |
| Side fans diameters supported | 120 mm |
| Rear fans installed | 1x 120 mm |
| Number of rear fans supported (max) | 1 |
| Number of top fans supported (max) | 3 |
| Top fans diameters supported | 120,140 mm |
| Number of bottom fans supported (max) | 2 |
| Bottom fans diameters supported | 120 mm |
| Weight & dimensions | |
| Width | 219 mm |
| Depth | 476 mm |
| Height | 484 mm |
| Weight | 6.7 kg |