We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Xilence Performance C XILENT BLADE X512.RGB Midi Tower Black
SKU
XG121
Login for pricing
In Stock:
0 available
Midi Tower, ATX, micro ATX, mini-ITX, RGB, 427 x 212 x 446 mm, 5.15 kg, Black
- Tool-free Installation for HDD / ODD is possible
- A power supply shroud is installed at the bottom for better ventilation in the housing
- Suitable for 240mm water cooling on top and front 1x120mm water cooling at the back
- Graphics cards up to 335mm long and coolers up to 165mm high
- Materials in the housing ensure low-noise and low-vibration operation
- There is up to 15mm of space behind the mainboard for individually designed cable management
- Efficient, easily removable and cleanable dust filters on the top and rear
- 2xUSB 3.0 Ports at Top-Panel
Category: Computer Cases
| SKU | XG121 |
|---|---|
| EAN | 4044953502071 |
| Manufacturer | Xilence |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | Performance C |
The XILENT BLADE Performance C X5 case with its noble and high-quality workmanship is an optimal case at an attractive price-performance ratio. The Xilence Case offers numerous possibilities to set up the interior individually and without any problems. Thanks to the RGB lighting on the front panel and the hardened glass-side panel, working is an exciting experience.
| Technical details | |
|---|---|
| Number of 5.25" bays | 0 |
| Number of 3.5" bays | 2 |
| Supported motherboard form factors | ATX, micro ATX, Mini-ITX |
| Supported HDD sizes | 2.5,3.5" |
| Side window | Yes |
| Product colour | Black |
| Maximum CPU cooler height | 16.5 cm |
| Maximum graphics card length | 35.5 cm |
| Maximum PSU length | 17 cm |
| Type | PC |
| Form factor | Midi Tower |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Material | |
| Material | ABS synthetics, SGCC, Tempered glass |
| Indication | |
| Illumination | Yes |
| Design | |
| Material | ABS synthetics, SGCC, Tempered glass |
| Number of 5.25" bays | 0 |
| Number of 3.5" bays | 2 |
| Supported motherboard form factors | ATX, micro ATX, Mini-ITX |
| Side window | Yes |
| Illumination | Yes |
| Product colour | Black |
| Maximum CPU cooler height | 16.5 cm |
| Maximum graphics card length | 35.5 cm |
| Maximum PSU length | 17 cm |
| Type | PC |
| Form factor | Midi Tower |
| Power supply | |
| Power supply included | No |
| Power supply location | Bottom |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Audio input | Yes |
| Audio output | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Cooling | |
|---|---|
| Front radiator sizes supported | 240 mm |
| Rear radiator sizes supported | 120 mm |
| Top radiator sizes supported | 240 mm |
| Number of front fans supported (max) | 2 |
| Front fans diameters supported | 120 mm |
| Number of rear fans supported (max) | 1 |
| Rear fans diameters supported | 120 mm |
| Number of top fans supported (max) | 2 |
| Top fans diameters supported | 120,140 mm |
| Number of bottom fans supported (max) | 2 |
| Bottom fans diameters supported | 120 mm |
| Storage | |
| Supported HDD sizes | 2.5,3.5" |
| Weight & dimensions | |
| Width | 212 mm |
| Depth | 427 mm |
| Height | 446 mm |
| Weight | 5.15 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 295 mm |
| Package height | 480 mm |
| Package depth | 505 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Other features | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |