We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Silverstone RM43-324-RS Rack Grey
SKU
SST-RM43-324-RS
Login for pricing
In Stock:
0 available
4U 24-bay 2.5"/3.5" HDD rackmount storage chassis with Mini-SAS HD SFF-8643 12 Gb/s interface
- Backplane support for 24 port SAS / SATA drives and 12 Gb/s Mini-SAS HD SFF-8643 + SGPIO
- Supports twenty-four 2.5"/3.5" SAS/SATA HDD/SSD hot-swap trays
- Ball bearing sliding rail included for simple server rack integration
- Includes three 120mm x 38mm hot-swappable PWM fans
- Auto lock handle for convenient fixation of chassis into rack cabinet
- Supports ATX (PS2) / mini-redundant PSU/2U redundant[1]
- Supports E-ATX or SSI-EEB motherboards
- Supports 7 standard PCI / PCIe slots
- Independent drive status LED
Category: Computer Cases
| SKU | SST-RM43-324-RS |
|---|---|
| EAN | 4710679818566 |
| Manufacturer | Silverstone |
| Availability | Out of Stock |
Simple server rack integration
RM43-324-RS comes included with a sliding rail kit allowing the chassis to be fixated into server racks without extra purchase.
RM43-324-RS comes included with a sliding rail kit allowing the chassis to be fixated into server racks without extra purchase.
| Design | |
|---|---|
| Material thickness | 1.2 mm |
| Number of 5.25" bays | 0 |
| Number of 3.5" bays | 24 |
| Supported motherboard form factors | ATX, EATX, micro ATX, Mini-ITX, SSI CEB, SSI EEB |
| Reset button | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Grey |
| Number of expansion slots | 7 |
| Maximum CPU cooler height | 14.8 cm |
| Maximum graphics card length | 34.5 cm |
| Type | Server |
| Form factor | Rack |
| On/off button | Yes |
| Rack capacity | 4U |
| Technical details | |
| Number of 5.25" bays | 0 |
| Number of 3.5" bays | 24 |
| Supported motherboard form factors | ATX, EATX, micro ATX, Mini-ITX, SSI CEB, SSI EEB |
| Supported HDD sizes | 2.5,3.5" |
| Reset button | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Product colour | Grey |
| Number of expansion slots | 7 |
| Maximum CPU cooler height | 14.8 cm |
| Maximum graphics card length | 34.5 cm |
| Type | Server |
| Form factor | Rack |
| Material | |
| Material thickness | 1.2 mm |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Ergonomics | |
| Reset button | Yes |
| LED indicators | Yes |
| On/off button | Yes |
| Power supply | |
|---|---|
| Supported power supply form factors | ATX, PS2 |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Cooling | |
| Number of rear fans supported (max) | 2 |
| Rear fans diameters supported | 80 mm |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Storage | |
| Supported HDD sizes | 2.5,3.5" |
| Hot-swap | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 442 mm |
| Depth | 660 mm |
| Height | 175 mm |
| Weight | 16.8 kg |
| Material thickness | 1.2 mm |