We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Silverstone RM31-MINI Rack Grey, Black
SKU
SST-RM31-MINI
Login for pricing
In Stock:
0 available
SSI-CEB, Extended ATX, ATX, Micro-ATX, Mini-ITX, 438 x 391 x 132 mm
- Compatible with motherboards up to SSI-CEB
- Supports SFX-L power supplies
- Provides 8 full-height PCI expansion slots
- Supports 360mm liquid cooling radiators
- Supports CPU air coolers up to 110mm in height
- Includes one USB Type-C port
Category: Computer Cases
| SKU | SST-RM31-MINI |
|---|---|
| EAN | 4710679819587 |
| Manufacturer | Silverstone |
| Availability | Out of Stock |
3U rackmount server chassis with 8 expansion slots & 360mm radiator support
Compact Design, High-Performance Support - 3U short-depth chassis supporting 8 expansion slots, SSI-CEB motherboards, 360mm liquid cooling radiators, and versatile cooling options — delivering powerful performance and flexible expandability in a compact design.
Compact Design, High-Performance Support - 3U short-depth chassis supporting 8 expansion slots, SSI-CEB motherboards, 360mm liquid cooling radiators, and versatile cooling options — delivering powerful performance and flexible expandability in a compact design.
| Technical details | |
|---|---|
| Number of 3.5" bays | 2 |
| Number of 2.5" bays | 2 |
| Rack mounting | Yes |
| Supported motherboard form factors | SSI CEB, EATX, ATX, micro ATX, Mini-ITX |
| Supported HDD sizes | 2.5,3.5" |
| Product colour | Grey, Black |
| Number of expansion slots | 8 |
| Maximum CPU cooler height | 11 cm |
| Maximum graphics card length | 36.1 cm |
| Maximum PSU length | 13 cm |
| Type | Server |
| Form factor | Rack |
| Material | |
| Material | Steel |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Ergonomics | |
| LED indicators | Yes |
| Design | |
| Material | Steel |
| Number of 3.5" bays | 2 |
| Number of 2.5" bays | 2 |
| Rack mounting | Yes |
| Supported motherboard form factors | SSI CEB, EATX, ATX, micro ATX, Mini-ITX |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Grey, Black |
| Number of expansion slots | 8 |
| Maximum CPU cooler height | 11 cm |
| Maximum graphics card length | 36.1 cm |
| Maximum PSU length | 13 cm |
| Type | Server |
| Form factor | Rack |
| Rack capacity | 3U |
| Power supply | |
|---|---|
| Supported power supply form factors | SFX-L, SFX |
| Power supply included | No |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Cooling | |
| Front fans diameters supported | 120 mm |
| Rear fans diameters supported | 60 mm |
| Storage | |
| Supported HDD sizes | 2.5,3.5" |
| Weight & dimensions | |
| Width | 438 mm |
| Depth | 391 mm |
| Height | 132 mm |