We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Silverstone ML04 HTPC Black
SKU
SST-ML04B USB 3.0
Login for pricing
In Stock:
0 available
HTPC Case, Micro-ATX/Mini-DTX/Mini-ITX, 1x 5.25” External Drive Bays, 2x 3.5” Internal Drive Bays, 4+1x Expansion Slot, 2x USB3.0, 1x Audio, 1x MIC, Black
- Supports up to four 80mm fans
- Drive cages with multi-purpose mounts eliminate need for adapters
- Easy to install and cable route
- Supports standard PS2(ATX) power supplies
- Supports low profile expansion cards
- Incredible 350mm depth to fit comfortably inside home theater cabinet
- Lockable front door and power button ensure security of system and drives
- LED indicator with adjustable brightness
Category: Computer Cases
| SKU | SST-ML04B USB 3.0 |
|---|---|
| EAN | 4710007220238 |
| Manufacturer | Silverstone |
| Availability | Out of Stock |
Continuing where the popular Milo ML03 left off, the Milo ML04 HTPC case again combines the full size features of Grandia series with slim form factor dimensions. The ML04 has a profile of 105mm height and 350mm depth, making it extremely easy to integrate into any living room furniture. Incredibly, this case can accommodate up to three 3.5” hard drives or five 2.5” HDD/SSD through its smartly designed drive cages that can mount either size without any use of adapters. The distinguishing feature of the ML04 is its lockable aluminum front door that is similar in design as the larger GD07 case with a LED dimmer that adds not only security but also improve integration in home theater environments. For those looking to build an HTPC with good expansion and cooling capability but has limited room and budget, the SilverStone Milo ML04 is an excellent alternative to the ML03.
- Support up to four 80mm fans.
- Drive cages with multi-purpose mounts eliminate need for adapters.
- Easy to install and cable route.
- Support standard PS2(ATX) power supplies.
- Support low profile expansion cards.
- Incredible 350mm depth to fit comfortably inside home theater cabinet.
- Lockable front door and power button ensure security of system and drives.
- LED indicator with adjustable brightness.
- Support up to four 80mm fans.
- Drive cages with multi-purpose mounts eliminate need for adapters.
- Easy to install and cable route.
- Support standard PS2(ATX) power supplies.
- Support low profile expansion cards.
- Incredible 350mm depth to fit comfortably inside home theater cabinet.
- Lockable front door and power button ensure security of system and drives.
- LED indicator with adjustable brightness.
| Technical details | |
|---|---|
| Number of 5.25" bays | 1 |
| Number of 3.5" bays | 2 |
| Number of internal 3.5" bays | 2 |
| Supported motherboard form factors | micro ATX, Mini-DTX, Mini-ITX |
| Supported HDD sizes | 2.5,3.5" |
| Suitable for | Home/Office |
| Side window | No |
| Reset button | Yes |
| Built-in speaker(s) | No |
| Product colour | Black |
| Number of expansion slots | 5 |
| Maximum CPU cooler height | 7 cm |
| Maximum PSU length | 14 cm |
| Type | PC |
| Form factor | HTPC |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Material | |
| Material | Metal |
| Ergonomics | |
| Reset button | Yes |
| Design | |
| Number of external 5.25" bays | 1 |
| Material | Metal |
| Number of 5.25" bays | 1 |
| Number of 3.5" bays | 2 |
| Number of internal 3.5" bays | 2 |
| Supported motherboard form factors | micro ATX, Mini-DTX, Mini-ITX |
| Suitable for | Home/Office |
| Side window | No |
| Reset button | Yes |
| Built-in speaker(s) | No |
| Product colour | Black |
| Number of expansion slots | 5 |
| Maximum CPU cooler height | 7 cm |
| Maximum PSU length | 14 cm |
| Type | PC |
| Form factor | HTPC |
| Power supply | |
| Power supply included | No |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Audio input | Yes |
| Audio output | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Cooling | |
| Number of side fans supported (max) | 4 |
| Side fans diameters supported | 80 mm |
| Storage | |
| Supported HDD sizes | 2.5,3.5" |
| Weight & dimensions | |
| Width | 440 mm |
| Depth | 350 mm |
| Height | 105 mm |
| Weight | 4 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Other features | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |