306-7G18P25-809
Login for pricing
In Stock: 0 available
MSI MPG VELOX 100P AIRFLOW Mid Tower Gaming Computer Case 'Black, 3x 120mm Fan + 1x 120mm ARGB Fan, ARGB light strip, USB Type-C, 1x Tempered Glass, MSI Center, E-ATX, ATX, mATX, mini-ITX'
  • Comes with a side air vent that can support up to 2 fans / 240mm radiator
  • The 3mm hinged tempered glass swinging window offers the best durability and system accessibility
  • The MPG VELOX 100 Series can mount up to 7 fans
More Information
SKU 306-7G18P25-809
EAN 4719072829292
Manufacturer MSI
Availability Out of Stock
Product Family MPG
Product Series Velox
PDF URLs View PDF
UNMATCHED POWER
OPTIMIZED AIRFLOW
VENTILATED FRONT PANEL
VERTICAL GPU MOUNT
SIDE AIR VENTS
The MPG VELOX 100 Series comes with a side air vent that can support up to 2 fans / 240mm radiator.
BIG VOLUME
The MPG VELOX 100 Series provides excellent components clearance, capable of having 1 x 360mm radiator/3 x 120mm fans on both the top and the front.
BETTER TOGETHER
ARGB SHOWROOM
INSTA-LIGHT LOOP BUTTON
HINGED TEMPERED GLASS SWINGING WINDOW
Technical details
Number of 5.25" bays0
Number of 3.5" bays2
Number of 2.5" bays2
Supported motherboard form factorsATX
Supported HDD sizes2.5,3.5"
Suitable forGaming
Side windowYes
Product colourBlack
Number of expansion slots7
TypePC
Form factorMidi Tower
Harmonized System (HS) code84733080
Design
Number of 5.25" bays0
Number of 3.5" bays2
Number of 2.5" bays2
Suitable forGaming
Side windowYes
Product colourBlack
Number of expansion slots7
TypePC
Form factorMidi Tower
Power supply
Power supply includedNo
Ports & interfaces
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity0
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity2
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity2
Audio inputYes
USB 2.0 ports quantity0
Cooling
Top radiator sizes supported120,140,240,280,360 mm
Front fans installed3x 120 mm
Number of front fans supported (max)3
Front fans diameters supported120,140 mm
Number of side fans supported (max)2
Side fans diameters supported120 mm
Rear fans installed1x 120 mm
Number of rear fans supported (max)1
Rear fans diameters supported120 mm
Number of top fans supported (max)3
Top fans diameters supported120,140 mm
Storage
HDD/SSD combo cageYes
Supported HDD sizes2.5,3.5"
Weight & dimensions
Width231 mm
Depth474 mm
Height490 mm