We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
MSI MAG VAMPIRIC 010M Mid Tower Gaming Computer Case 'Black, 1x 120mm RGB PWM Fan, RGB Front Panel, Tempered Glass Panel, ATX, mATX, mini-ITX'
SKU
306-7G08P22-809
Login for pricing
In Stock:
0 available
MAG VAMPIRIC 010M, 2x 3.5", 2x 2.5", RGB LED, Mid-Tower, USB 3.2, USB 2.0, HD Audio, 420x210x475 mm
- MSI MAG VAMPIRIC 010M chassis can support up to ATX motherboard, side panel of 4mm tempered glass, 120 mm RGB fan, reserved cooling space and front USB 3.2 Gen 1
- RGB Fan included
- 4mm Tempered Glasses
- Optimize Airflow
- 360mm Radiator Support
- 167mm CPU Cooler Support
Category: Computer Cases
| SKU | 306-7G08P22-809 |
|---|---|
| Manufacturer | MSI |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
The MAG VAMPIRIC 010M gaming chassis, inspired by the duke of dark knight - Dracula. With a combination of black and grey, it is just as calm and mysterious as the castle. Moreover, a front totem of double-edged arc symbolizes the personal medal of honor, which can be projected through the RGB lighting to represent low profile and clear characteristics of character.
CLEAR INTERIOR VIEW
The light gray tone of 4mm tempered glass side panel which is ideal for displaying RGB lighting and internal component construction.
OPIMIZE AIR FLOW
Room for up to Six system cooling fans, or a 240 mm radiator in the top, and a 360 mm radiator in the front. Provide the whole system with ventilation for better stability
TOP MAGNETIC FILTER
The case of magnetic filter on top side is designed to give users the best experience in un-installing and cleaning.
CLEAR INTERIOR VIEW
The light gray tone of 4mm tempered glass side panel which is ideal for displaying RGB lighting and internal component construction.
OPIMIZE AIR FLOW
Room for up to Six system cooling fans, or a 240 mm radiator in the top, and a 360 mm radiator in the front. Provide the whole system with ventilation for better stability
TOP MAGNETIC FILTER
The case of magnetic filter on top side is designed to give users the best experience in un-installing and cleaning.
| Technical details | |
|---|---|
| Number of 3.5" bays | 1 |
| Number of 2.5" bays | 2 |
| Supported motherboard form factors | ATX, micro ATX, Mini-ITX |
| Supported HDD sizes | 2.5,3.5" |
| Side window | Yes |
| Reset button | Yes |
| Product colour | Black |
| Number of expansion slots | 6 |
| Maximum CPU cooler height | 16.7 cm |
| Maximum graphics card length | 35 cm |
| Type | PC |
| Form factor | Midi Tower |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Material | |
| Material | Tempered glass |
| Indication | |
| Illumination location | Case fans |
| Illumination colour | Blue, Green, Red |
| Illumination | Yes |
| Ergonomics | |
| Reset button | Yes |
| On/off button | Yes |
| Design | |
| Anti-dust filter | Yes |
| Material | Tempered glass |
| Number of 3.5" bays | 1 |
| Number of 2.5" bays | 2 |
| Supported motherboard form factors | ATX, micro ATX, Mini-ITX |
| Side window | Yes |
| Reset button | Yes |
| Illumination location | Case fans |
| Illumination colour | Blue, Green, Red |
| Illumination | Yes |
| Product colour | Black |
| Number of expansion slots | 6 |
| Maximum CPU cooler height | 16.7 cm |
| Maximum graphics card length | 35 cm |
| Type | PC |
| Form factor | Midi Tower |
| On/off button | Yes |
| Power supply | |
| Supported power supply form factors | ATX |
| Power supply included | No |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Audio input | Yes |
| Audio output | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Cooling | |
| Front radiator sizes supported | 360 mm |
| Rear radiator sizes supported | 120 mm |
| Top radiator sizes supported | 240 mm |
| Number of front fans supported (max) | 3 |
| Front fans diameters supported | 120,140 mm |
| Rear fans installed | 1x 120 mm |
| Number of rear fans supported (max) | 1 |
| Rear fans diameters supported | 120 mm |
| Number of top fans supported (max) | 2 |
| Top fans diameters supported | 120,140 mm |
| Liquid cooling capability | Yes |
| Storage | |
| Supported HDD sizes | 2.5,3.5" |
| Weight & dimensions | |
| Width | 210 mm |
| Depth | 420 mm |
| Height | 475 mm |
| Weight | 7.4 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Other features | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |