We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
LC-Power PRO-925B Midi Tower Black
SKU
PRO925B O.N.
Category: Computer Cases
| SKU | PRO925B O.N. |
|---|---|
| EAN | 4260070123504 |
| Manufacturer | LC-Power |
| Availability | Out of Stock |
- Incl. lateral ventilation slots on VGA level, 90° rotated HDD cage, dust filter behind mesh grid, USB 3.0 port, tool-free mounting of two 3.5“ HDDs, lockable (optional) - USB 3.0 - internal mainboard connector
| Technical details | |
|---|---|
| Number of 5.25" bays | 3 |
| Number of 3.5" bays | 4 |
| Number of internal 3.5" bays | 3 |
| Supported motherboard form factors | ATX, micro ATX |
| Supported HDD sizes | 3.5" |
| Side window | Yes |
| Built-in speaker(s) | No |
| Product colour | Black |
| Maximum CPU cooler height | 15 cm |
| Maximum graphics card length | 26 cm |
| Type | PC |
| Form factor | Midi Tower |
| Material | |
| Material | Metal |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Ergonomics | |
| LED indicators | Yes |
| Design | |
| Number of external 5.25" bays | 3 |
| Material | Metal |
| Number of 5.25" bays | 3 |
| Number of 3.5" bays | 4 |
| Number of internal 3.5" bays | 3 |
| Supported motherboard form factors | ATX, micro ATX |
| Side window | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Built-in speaker(s) | No |
| Product colour | Black |
| Maximum CPU cooler height | 15 cm |
| Maximum graphics card length | 26 cm |
| Type | PC |
| Form factor | Midi Tower |
| Power supply | |
|---|---|
| Power supply included | No |
| Power supply location | Top |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Audio input | Yes |
| Audio output | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Cooling | |
| Number of side fans supported (max) | 1 |
| Side fans diameters supported | 80 mm |
| Number of rear fans supported (max) | 1 |
| Rear fans diameters supported | 80,92 mm |
| Storage | |
| Supported HDD sizes | 3.5" |
| Weight & dimensions | |
| Width | 180 mm |
| Depth | 470 mm |
| Height | 425 mm |
| Weight | 6.93 kg |