We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Inter-Tech ITX A60 Mini Tower Black 60 W
SKU
88881301
- Robust full aluminum case
- Space-saving height
- including 60W power supply
- high quality feet, chrome plated
Category: Computer Cases
| Form factor | Mini Tower |
|---|---|
| Type | PC |
| Product colour | Black |
| Supported motherboard form factors | ITX |
| SKU | 88881301 |
| EAN | 4260455643382 |
| Manufacturer | Inter-Tech |
| Availability | Out of Stock |
The Mini-ITX case A60 by Inter-Tech - modern, stylish and strikingly practical.
Completely made of aluminum, it also offers a perfect, thermal relief through various ventilation openings. Its simple design language also makes it look timelessly elegant.
Systems based on Mini-ITX can be designed very energy-saving, so that the standard, external 60W power supply is usually sufficient to run a powerful ITX computer. However, the internal Mini-ITX PSU board is able to handle input voltages of up to 120W.
Completely made of aluminum, it also offers a perfect, thermal relief through various ventilation openings. Its simple design language also makes it look timelessly elegant.
Systems based on Mini-ITX can be designed very energy-saving, so that the standard, external 60W power supply is usually sufficient to run a powerful ITX computer. However, the internal Mini-ITX PSU board is able to handle input voltages of up to 120W.
| Technical details | |
|---|---|
| Number of 2.5" bays | 2 |
| Supported motherboard form factors | ITX |
| Supported HDD sizes | 2.5" |
| Side window | No |
| Number of HDDs supported | 2 |
| Built-in speaker(s) | No |
| Product colour | Black |
| Maximum CPU cooler height | 4 cm |
| Type | PC |
| Form factor | Mini Tower |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Material | |
| Material | Aluminium |
| Design | |
| Material | Aluminium |
| Number of 2.5" bays | 2 |
| Supported motherboard form factors | ITX |
| Side window | No |
| Built-in speaker(s) | No |
| Product colour | Black |
| Maximum CPU cooler height | 4 cm |
| Type | PC |
| Form factor | Mini Tower |
| Power supply | |
| Power supply included | Yes |
| Power supply | 60 W |
| Power supply location | External |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Audio input | No |
| Audio output | No |
| Storage | |
|---|---|
| Supported HDD sizes | 2.5" |
| Number of HDDs supported | 2 |
| Packaging content | |
| Cables included | AC |
| Weight & dimensions | |
| Width | 200 mm |
| Depth | 200 mm |
| Height | 73 mm |
| Weight | 970 g |
| Packaging data | |
| Package width | 135 mm |
| Package height | 265 mm |
| Package depth | 240 mm |
| Package weight | 1.7 kg |
| Cables included | AC |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Other features | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |