We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DeepCool CG590U 5F Tower Black
SKU
R-CG590U-BKAGA5-G
Category: Computer Cases
| SKU | R-CG590U-BKAGA5-G |
|---|---|
| EAN | 6933412765639 |
| Manufacturer | DeepCool |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
The CG590U 5F is a curved-glass panoramic case with a dual-chamber layout and a spacious interior. Pre-installed with five ARGB fans, it is ready from the start with strong airflow and vibrant lighting.
SEAMLESS PANORAMIC VIEW
The CG590U 5F features a one-piece curved tempered glass panel that transitions smoothly around the corner. With no seams interrupting the line of sight, it offers an open, continuous view into the build within.
EFFICIENT VENTILATION
The dual-chamber layout separates the power supply and drives into their own cooling zone, keeping the GPU’s intake path clear. Large mesh panels on the top and side increase ventilation throughout the case.
START COOL, SHINE BRIGHT
The CG590U 5F includes dual rear fan mounts to enhance exhaust capacity. It comes pre-installed with three reverse-blade 120mm ARGB fans on the side and two standard units at the rear, creating a powerful horizontal airflow.
BROAD HARDWARE SUPPORT
The spacious interior provides ample room for high-end components, supporting CPU coolers up to 160mm tall, GPUs up to 410mm long, and ATX PSUs up to 210mm.
FLEXIBLE COOLING OPTIONS
The CG590U 5F provides versatile cooling options with support for a 360mm radiator on the top, side, or bottom. In full air-cooling mode, it can house up to eleven fans for strong airflow.
EASY I/O ACCESS
The top I/O panel provides convenient access with two USB 3.0 ports, a Gen2 Type-C port, and a combined audio/mic jack.
SEAMLESS PANORAMIC VIEW
The CG590U 5F features a one-piece curved tempered glass panel that transitions smoothly around the corner. With no seams interrupting the line of sight, it offers an open, continuous view into the build within.
EFFICIENT VENTILATION
The dual-chamber layout separates the power supply and drives into their own cooling zone, keeping the GPU’s intake path clear. Large mesh panels on the top and side increase ventilation throughout the case.
START COOL, SHINE BRIGHT
The CG590U 5F includes dual rear fan mounts to enhance exhaust capacity. It comes pre-installed with three reverse-blade 120mm ARGB fans on the side and two standard units at the rear, creating a powerful horizontal airflow.
BROAD HARDWARE SUPPORT
The spacious interior provides ample room for high-end components, supporting CPU coolers up to 160mm tall, GPUs up to 410mm long, and ATX PSUs up to 210mm.
FLEXIBLE COOLING OPTIONS
The CG590U 5F provides versatile cooling options with support for a 360mm radiator on the top, side, or bottom. In full air-cooling mode, it can house up to eleven fans for strong airflow.
EASY I/O ACCESS
The top I/O panel provides convenient access with two USB 3.0 ports, a Gen2 Type-C port, and a combined audio/mic jack.
| Technical details | |
|---|---|
| Number of 3.5" bays | 2 |
| Number of 2.5" bays | 3 |
| Supported motherboard form factors | ITX, micro ATX, ATX |
| Supported HDD sizes | 3.5,2.5" |
| Side window | Yes |
| Product colour | Black |
| Number of expansion slots | 7 |
| Maximum CPU cooler height | 16 cm |
| Maximum graphics card length | 41 cm |
| Maximum PSU length | 21 cm |
| Type | PC |
| Form factor | Tower |
| Material | |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), SPCC, Tempered glass |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Illumination location | Case fans |
| Illumination colour | Multi |
| Illumination | Yes |
| Ergonomics | |
| LED indicators | Yes |
| On/off button | Yes |
| Design | |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), SPCC, Tempered glass |
| Number of 3.5" bays | 2 |
| Number of 2.5" bays | 3 |
| Supported motherboard form factors | ITX, micro ATX, ATX |
| Side window | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Illumination location | Case fans |
| Illumination colour | Multi |
| Illumination | Yes |
| Product colour | Black |
| Number of expansion slots | 7 |
| Maximum CPU cooler height | 16 cm |
| Maximum graphics card length | 41 cm |
| Maximum PSU length | 21 cm |
| Type | PC |
| Form factor | Tower |
| On/off button | Yes |
| Tempered glass panel(s) | Yes |
| RGB control button | Yes |
| Power supply | |
|---|---|
| Power supply included | No |
| Power supply location | Rear |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Cooling | |
| Rear radiator sizes supported | 120 mm |
| Top radiator sizes supported | 140,120,240,280,360 mm |
| Side fans installed | 3x 120 mm |
| Number of side fans supported (max) | 3 |
| Side fans diameters supported | 120 mm |
| Rear fans installed | 2x 120 mm |
| Number of rear fans supported (max) | 2 |
| Rear fans diameters supported | 120 mm |
| Number of bottom fans supported (max) | 3 |
| Bottom fans diameters supported | 120 mm |
| Liquid cooling capability | Yes |
| Bottom radiator sizes supported | 120,240,360 mm |
| Side radiator sizes supported | 120,240,360 mm |
| Storage | |
| Supported HDD sizes | 3.5,2.5" |
| Weight & dimensions | |
| Width | 285 mm |
| Depth | 460 mm |
| Height | 460 mm |
| Weight | 8.2 kg |