We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Akasa A-ITX56-M1B computer case Mini Tower Black
SKU
A-ITX56-M1B
Category: Computer Cases
| SKU | A-ITX56-M1B |
|---|---|
| EAN | 4710679552620 |
| Manufacturer | Akasa |
| Availability | Out of Stock |
Euler MX Plus
Fanless Case with Support for Intel® Consumer and Industrial Mini-ITX Boards
• Aluminium fanless CPU cooling design
• Designed for common Intel® LGA1700 boards
• Ideal for business and education environments
• Support two 2.5" drive bay
• Include pico power adapter
Fanless Case with Support for Intel® Consumer and Industrial Mini-ITX Boards
• Aluminium fanless CPU cooling design
• Designed for common Intel® LGA1700 boards
• Ideal for business and education environments
• Support two 2.5" drive bay
• Include pico power adapter
| Technical details | |
|---|---|
| Number of 2.5" bays | 2 |
| Supported motherboard form factors | Mini-ATX |
| Supported HDD sizes | 2.5" |
| Product colour | Black |
| Type | PC |
| Form factor | Mini Tower |
| Ergonomics | |
| On/off button | Yes |
| Design | |
| Number of 2.5" bays | 2 |
| Supported motherboard form factors | Mini-ATX |
| Product colour | Black |
| Type | PC |
| Form factor | Mini Tower |
| On/off button | Yes |
| Power supply | |
|---|---|
| Power supply included | No |
| ATX power connector (20+4 pin) | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Storage | |
| Supported HDD sizes | 2.5" |
| Weight & dimensions | |
| Width | 272.6 mm |
| Depth | 205 mm |
| Height | 92.6 mm |