We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Thermaltake AC-076-ONQNAN-A1 computer case part Midi Tower Tower to rack conversion kit
SKU
AC-076-ONQNAN-A1
Category: Computer Case Parts
| SKU | AC-076-ONQNAN-A1 |
|---|---|
| EAN | 4711475649842 |
| Manufacturer | Thermaltake |
| Availability | Out of Stock |
A Unique View - Horizontal Case Placement
The Chassis Stand for The Tower 600 Light-Year Green allows for easy customization of the case, by flipping it horizontally The Tower 600 can create a unique viewing experience.
Includes A Bottom Cover Panel and A Display Stand
The Chassis Stand for The Tower 600 includes a bottom cover panel and a display stand. There is also a filter attached to the bottom panel for dust protection.
Users can match their case and chassis stand kit to what they desire.
Easy to Install
1. Unscrew the original feet located on the base of the chassis
2. Install the stand
3. Install the new bottom cover of the chassis and carefully place The Tower 600 on the stand
Anti-Scratch Rubber Pads
The Chassis Stand comes with rubber pads preventing scratching of the chassis during installation. The non-abrasive material ensures long-lasting protection without compromising the finish of your chassis.
Anti-Slip Design
Tiny rise-highs are strategically engineered to provide a secure hold, preventing any unwanted slipping during use.
The Chassis Stand for The Tower 600 Light-Year Green allows for easy customization of the case, by flipping it horizontally The Tower 600 can create a unique viewing experience.
Includes A Bottom Cover Panel and A Display Stand
The Chassis Stand for The Tower 600 includes a bottom cover panel and a display stand. There is also a filter attached to the bottom panel for dust protection.
Users can match their case and chassis stand kit to what they desire.
Easy to Install
1. Unscrew the original feet located on the base of the chassis
2. Install the stand
3. Install the new bottom cover of the chassis and carefully place The Tower 600 on the stand
Anti-Scratch Rubber Pads
The Chassis Stand comes with rubber pads preventing scratching of the chassis during installation. The non-abrasive material ensures long-lasting protection without compromising the finish of your chassis.
Anti-Slip Design
Tiny rise-highs are strategically engineered to provide a secure hold, preventing any unwanted slipping during use.
| Features | |
|---|---|
| Compatible chassis type | Midi Tower |
| Anti-dust filter | Yes |
| Easy to remove | Yes |
| Easy to install | Yes |
| Easy to attach | Yes |
| Type | Tower to rack conversion kit |
| Product colour | Black, Green |
| Compatible products | The Tower 600 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 230 mm |
| Depth | 459 mm |
| Height | 353 mm |
| Weight | 2 kg |
| Technical details | |
|---|---|
| Compatible chassis type | Midi Tower |
| Anti-dust filter | Yes |
| Easy to remove | Yes |
| Easy to install | Yes |
| Easy to attach | Yes |
| Type | Tower to rack conversion kit |
| Product colour | Black, Green |
| Compatible products | The Tower 600 |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |