We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Vivolink PROAUDXLRJACK10 audio cable 10 m XLR 6.35mm Black
SKU
PROAUDXLRJACK10
- 22 AWG
- Heavy Duty
- Stage Audio Cable
- 94% tinned copper shielding
- High flexibility
- Extremely high quality
- Robust connectors
Category: Audio Cables
| Connector 2 | 6.35mm |
|---|---|
| Connector 1 | XLR |
| Cable length | 10 m |
| SKU | PROAUDXLRJACK10 |
| EAN | 5711783937593 |
| Manufacturer | VivoLink |
| Availability | In Stock |
High Performance Stage Audio Cable in extremely high quality for crystal clear sound and
no noise or interference. Tight cable mesh in highly conductive tinned copper
gives perfect shielding and makes cable robust against radiation
noise. Pro Audio XLR to mono Jack TS.
no noise or interference. Tight cable mesh in highly conductive tinned copper
gives perfect shielding and makes cable robust against radiation
noise. Pro Audio XLR to mono Jack TS.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Product colour | Black |
| Cable length | 10 m |
| Connector 1 | XLR |
| Connector 2 | 6.35mm |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Cable material | Tinned copper |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| AWG wire size | 22 |
| Plug and Play | Yes |
| Cable diameter | 6 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 6 mm |
| Weight | 520 g |
| Package weight | 522 g |
| Package width | 173 mm |
| Package depth | 153 mm |
| Package height | 69 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package weight | 522 g |
| Package width | 173 mm |
| Package depth | 153 mm |
| Package height | 69 mm |
| Cable diameter | 6 mm |
| Weight | 520 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Vivolink PROAUDXLRJACK10 audio cable 1...
Login for pricing
|
Popular
Microconnect AUDSPEAKER9-100 audio cab...
Login for pricing
|
Bestseller
Atomos ATOMCAB017 audio cable 2 x XLR...
Login for pricing
|
Recommended
Kondor Blue KB-MXLRF8-BK audio cable 0...
Login for pricing
|
New
Atomos UltraSync ONE audio cable 3.5mm...
Login for pricing
|
Cablenet 2 Core 42/0.18mm Strands CPR...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PROAUDXLRJACK10
|
AUDSPEAKER9-100
|
ATOMCAB017
|
KB-MXLRF8-BK
|
ATOMXCAB05
|
CABSP-513
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
Microconnect
|
Atomos
|
Kondor Blue
|
Atomos
|
Cablenet
|
| Connector 1 |
XLR
|
N/A
|
N/A
|
XLR
|
3.5mm
|
N
|
| Connector 2 |
6.35mm
|
N/A
|
2 x XLR
|
XLR
|
N/A
|
N
|





