We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Vivolink PRORCARCA30 audio cable 30 m 2 x RCA Black
SKU
PRORCARCA30
- 99,9% Copper conductor
- High flexibility
- High quality
- Robust connectors
- Gold connectors
- Double shielding
Category: Audio Cables
| Connector 2 | 2 x RCA |
|---|---|
| Connector 1 | 2 x RCA |
| Cable length | 30 m |
| SKU | PRORCARCA30 |
| EAN | 5712505322239 |
| Manufacturer | VivoLink |
| Availability | In Stock |
Audio cables with 100% aluminium foil shielding. This cable works well under complicated working conditions.
Its increased flexibility ensures a small bending radius, and the gold plated connectors and high-quality construction ensure a long service life.
Its increased flexibility ensures a small bending radius, and the gold plated connectors and high-quality construction ensure a long service life.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Product colour | Black |
| Cable length | 30 m |
| Connector 1 | 2 x RCA |
| Connector 2 | 2 x RCA |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cable material | Tinned copper |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| AWG wire size | 24 |
| Cable diameter | 3 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 3 mm |
| Weight | 800 g |
| Package weight | 876 g |
| Package width | 229 mm |
| Package depth | 173 mm |
| Package height | 62 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package weight | 876 g |
| Package width | 229 mm |
| Package depth | 173 mm |
| Package height | 62 mm |
| Cable diameter | 3 mm |
| Weight | 800 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Vivolink PRORCARCA30 audio cable 30 m...
Login for pricing
|
Popular
Microconnect AUDSPEAKER2-50C audio cab...
Login for pricing
|
New
Atomos ATOMCAB017 audio cable 2 x XLR...
Login for pricing
|
Recommended
Kondor Blue KB-MXLRF8-BK audio cable 0...
Login for pricing
|
Bestseller
Cisco Extension Cable for the Performa...
Login for pricing
|
Kondor Blue KB-MXLRM-F16 audio cable 0...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PRORCARCA30
|
AUDSPEAKER2-50C
|
ATOMCAB017
|
KB-MXLRF8-BK
|
CAB-MIC-EXT-J=
|
KB-MXLRM-F16
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
Microconnect
|
Atomos
|
Kondor Blue
|
Cisco
|
Kondor Blue
|
| Connector 1 |
2 x RCA
|
N
|
N/A
|
XLR
|
N/A
|
XLR
|
| Connector 2 |
2 x RCA
|
N
|
2 x XLR
|
XLR
|
N/A
|
mini XLR (3-pin)
|





