We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Case Logic Huxton HUXS-213 Black 33.8 cm (13.3") Sleeve case
SKU
3205360
- Slimline case protects your device on its own or in your favorite bag
- Durable polyester material withstands your ever-changing schedule
- Zippered pocket stores small accessories
Category: Laptop Cases
| SKU | 3205360 |
|---|---|
| EAN | 0085854259002 |
| Manufacturer | Case Logic |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | Huxton |
Slim case with textured fabric is perfect for protecting and transporting your laptop to school, the office or the local café.
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 33.8 cm (13.3") |
| Width | 30 mm |
| Weight | 200 g |
| Notebook compartment dimensions (W x D x H) | 22 x 330 x 229 mm |
| Height | 255 mm |
| Depth | 340 mm |
| Features | |
| Product main colour | Black |
| Case type | Sleeve case |
| Number of front pockets | 1 |
| Quantity | 1 |
| Material | Polyester |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Maximum screen size | 33.8 cm (13.3") |
| Front pocket | Yes |
| Brand compatibility | Universal |
| Exterior pockets | Front pocket |
| Gender | Unisex |
| Consumer life stage | All |
| Closure type | Zipper |
| Design | |
|---|---|
| Case type | Sleeve case |
| Number of front pockets | 1 |
| Material | Polyester |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Maximum screen size | 33.8 cm (13.3") |
| Front pocket | Yes |
| Brand compatibility | Universal |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Material | Polyester |
| Case type | Sleeve case |
| Front pocket | Yes |
| Gender | Unisex |
| Consumer life stage | All |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |