We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cables Direct 1.8m Euro Mains Lead - IEC (C13) Black C13 coupler
SKU
RB-299A
Category: Power Cables
| SKU | RB-299A |
|---|---|
| EAN | 5055781217814 |
| Manufacturer | Cables Direct |
| Availability | In Stock |
The IEC (C13) to Euro mains cable, more commonly know as a European kettle lead is used for powering a variety of electrical appliances such as PC base units, monitors, printers & photocopiers and a whole host of other equipment.The PVC connectors are sonically welded to provide a high quality cable which is perfect for home or office use.These are individually hanked for convenience.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 1 | C13 coupler |
| Cable length | 1.8 m |
| Features | |
| Connector 1 | C13 coupler |
| Cable length | 1.8 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Female |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| Input current | 16 A |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
You may also be interested in
| Product |
New
Cables Direct 1.8m Euro Mains Lead - I...
Login for pricing
|
Hot Product
Epson AC Cable, EURO cable
Login for pricing
|
Popular
Manhattan Power Cord/Cable, Euro 2-pin...
Login for pricing
|
Bestseller
Microconnect PE090818 power cable Blac...
Login for pricing
|
Microconnect PE14015SO power cable Bla...
Login for pricing
|
Recommended
Microconnect PE080610 power cable Blac...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
RB-299A
|
2119140
|
371131
|
PE090818
|
PE14015SO
|
PE080610
|
| Manufacturer |
Cables Direct
|
Epson
|
Manhattan
|
Microconnect
|
Microconnect
|
Microconnect
|





