We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
BTI Replacement battery for LENOVO - IBM Thinkpad E555 laptops replacing OEM Part numbers: 76+ 4X50G59217 45N1762 45N1763 45N1759 45N1760 45N1761// 10.8V 4400mAh
SKU
LN-E555
Login for pricing
In Stock:
2 available
Replacement battery for LENOVO - IBM Thinkpad E555 laptops replacing OEM Part numbers: 76+ 4X50G59217 45N1762 45N1763 45N1759 45N1760 45N1761// 10.8V 4400mAh
Category: Industrial Rechargeable Batteries
| Type | Battery |
|---|---|
| SKU | LN-E555 |
| Manufacturer | BTI |
| Availability | In Stock |
BTI has invested in people, training programs, equipment and components to ensure the highest level of quality, safety and performance. Providing and exceptional level of service is something that our customers have come to expect from BTI.
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | Lenovo |
| Battery capacity | 4400 mAh |
| Battery voltage | 10.8 V |
| Battery capacity | 48 Wh |
| Number of battery cells | 6 |
| Product colour | Black |
| Compatible products | Lenovo Thinkpad E550, E555, E560 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery | |
| Brand compatibility | Lenovo |
| Battery capacity | 4400 mAh |
| Battery voltage | 10.8 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery capacity | 48 Wh |
| Number of battery cells | 6 |
| Product colour | Black |
| Compatible products | Lenovo Thinkpad E550, E555, E560 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Brand compatibility | Lenovo |
| Packaging content | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
BTI Replacement battery for LENOVO - I...
Login for pricing
|
Recommended
BTI Replacement battery for DELL Latit...
Login for pricing
|
Hot Product
BTI Replacement battery for HP - COMPA...
Login for pricing
|
BTI 58Wh 3 cell LAP1281 compatible bat...
Login for pricing
|
Popular
BTI 55Wh 4 cell 020-8145-01 compatible...
Login for pricing
|
Bestseller
BTI 56Wh cell 45N1158 compatible batte...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LN-E555
|
451-11977-BTI
|
593578-001-BTI
|
A1281-BTI
|
A1405-BTI
|
0C52863-BTI
|
| Manufacturer |
BTI
|
BTI
|
BTI
|
BTI
|
BTI
|
BTI
|
| Battery technology |
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium Polymer (LiPo)
|
Lithium Polymer (LiPo)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
| Battery capacity |
4000mAh to 5000mAh
|
5000mAh to 6000mAh
|
5000mAh to 6000mAh
|
5000mAh to 6000mAh
|
7000mAh to 8000mAh
|
5000mAh to 6000mAh
|





