We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
BTI Replacement Battery for HP Elitebook 720 G4 725 G4 820 G4 828 G4 replacing OEM part numbers 854109-850 ST03049XL-PL ST03XL // 11.55V 4240mAh
SKU
854109-850-BTI
Category: Industrial Rechargeable Batteries
| SKU | 854109-850-BTI |
|---|---|
| EAN | 5059902019639 |
| Manufacturer | BTI |
| Availability | In Stock |
Origin Storage 854109-850-BTI industrial rechargeable battery
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | HP |
| Battery capacity | 4240 mAh |
| Battery voltage | 11.55 V |
| Battery capacity | 49 Wh |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery | |
| Brand compatibility | HP |
| Battery capacity | 4240 mAh |
| Battery voltage | 11.55 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery capacity | 49 Wh |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Brand compatibility | HP |
| Packaging content | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
BTI Replacement Battery for HP Elitebo...
Login for pricing
|
Recommended
BTI Replacement battery for DELL Latit...
Login for pricing
|
BTI Compatible Battery Dell Latitude E...
Login for pricing
|
Popular
BTI Compatible Battery Dell Latitude E...
Login for pricing
|
BTI Alt Battery to DELL OEM SKU NH6K9
Login for pricing
|
Bestseller
BTI Replacement Battery for Inspiron 1...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
854109-850-BTI
|
451-11977-BTI
|
WG6RP-BTI
|
4KFGD-BTI
|
NH6KP-BTI
|
WDX0R-BTI
|
| Manufacturer |
BTI
|
BTI
|
BTI
|
BTI
|
BTI
|
BTI
|
| Battery technology |
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium Polymer (LiPo)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium Polymer (LiPo)
|
| Battery capacity |
4000mAh to 5000mAh
|
5000mAh to 6000mAh
|
2000mAh to 3000mAh
|
5000mAh to 6000mAh
|
5000mAh to 6000mAh
|
3000mAh to 4000mAh
|





