We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
BTI Replacement battery for DELL LATITUDE 5289 5289 2-IN-1
SKU
K5XWW-BTI
Category: Industrial Rechargeable Batteries
| Brand compatibility | DELL |
|---|---|
| Type | Battery |
| SKU | K5XWW-BTI |
| EAN | 5056006169000 |
| Manufacturer | BTI |
| Availability | In Stock |
Laptop Battery for Dell Latitude 5289 - OEM: K5XWW, N18GG
| Features | |
|---|---|
| Replacement for | K5XWW |
| Brand compatibility | DELL |
| Battery capacity | 7894 mAh |
| Battery voltage | 7.6 V |
| Battery capacity | 60 Wh |
| Number of battery cells | 4 |
| Product colour | Black |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery | |
| Replacement for | K5XWW |
| Brand compatibility | DELL |
| Battery capacity | 7894 mAh |
| Battery voltage | 7.6 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery capacity | 60 Wh |
| Number of battery cells | 4 |
| Product colour | Black |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Replacement for | K5XWW |
| Brand compatibility | DELL |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
BTI Replacement battery for DELL LATIT...
Login for pricing
|
Recommended
BTI Replacement battery for DELL Latit...
Login for pricing
|
Hot Product
BTI Replacement battery for HP - COMPA...
Login for pricing
|
BTI 58Wh 3 cell LAP1281 compatible bat...
Login for pricing
|
Popular
BTI 55Wh 4 cell 020-8145-01 compatible...
Login for pricing
|
BTI 56Wh cell 45N1158 compatible batte...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
K5XWW-BTI
|
451-11977-BTI
|
593578-001-BTI
|
A1281-BTI
|
A1405-BTI
|
0C52863-BTI
|
| Manufacturer |
BTI
|
BTI
|
BTI
|
BTI
|
BTI
|
BTI
|
| Battery technology |
Lithium Polymer (LiPo)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium Polymer (LiPo)
|
Lithium Polymer (LiPo)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
| Battery capacity |
7000mAh to 8000mAh
|
5000mAh to 6000mAh
|
5000mAh to 6000mAh
|
5000mAh to 6000mAh
|
7000mAh to 8000mAh
|
5000mAh to 6000mAh
|





