We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
BTI replacement 3 cell battery for LENOVO THINKPAD P16S GEN 3 21KT, THINKPAD P16S GEN 3 21KS, THINKPAD P16S GEN 3
SKU
5B11H56401-BTI
Login for pricing
In Stock:
1 available
BTI replacement 3 cell battery for LENOVO THINKPAD P16S GEN 3 21KT, THINKPAD P16S GEN 3 21KS, THINKPAD P16S GEN 3
Category: Laptop Spare Parts
| SKU | 5B11H56401-BTI |
|---|---|
| Manufacturer | BTI |
| Availability | In Stock |
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | Lenovo |
| Battery capacity | 6060 mAh |
| Battery voltage | 11.61 V |
| Battery capacity | 75 Wh |
| Number of battery cells | 3 |
| Product colour | Black |
| Compatible products | 5B11H56402, SB11H56303, L23D3P74, SB11H56302, L23M3P73, 5B11H56401 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery | |
| Brand compatibility | Lenovo |
| Battery capacity | 6060 mAh |
| Battery voltage | 11.61 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery capacity | 75 Wh |
| Number of battery cells | 3 |
| Product colour | Black |
| Compatible products | 5B11H56402, SB11H56303, L23D3P74, SB11H56302, L23M3P73, 5B11H56401 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, UKCA |
| Packaging data | |
|---|---|
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Brand compatibility | Lenovo |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Compliance certificates | CE, UKCA |
| Packaging content | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
BTI replacement 3 cell battery for LEN...
Login for pricing
|
BTI 58Wh 3 cell LAP1281 compatible bat...
Login for pricing
|
Popular
BTI 55Wh 4 cell 020-8145-01 compatible...
Login for pricing
|
BTI 78.8 6 cell 661-5476 compatible ba...
Login for pricing
|
Hot Product
HPE 96W Smart Storage Battery industri...
Login for pricing
|
Bestseller
Origin Storage Dell BTRY PRI 56WHR 4C
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
5B11H56401-BTI
|
A1281-BTI
|
A1405-BTI
|
A1321-BTI
|
815983-001
|
81PF3
|
| Manufacturer |
BTI
|
BTI
|
BTI
|
BTI
|
HPE
|
DELL
|
| Type |
Battery
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Lenovo
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Battery technology |
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium Polymer (LiPo)
|
Lithium Polymer (LiPo)
|
Lithium Polymer (LiPo)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
| Battery capacity |
6000mAh to 7000mAh
|
5000mAh to 6000mAh
|
7000mAh to 8000mAh
|
7000mAh to 8000mAh
|
N/A
|
3000mAh to 4000mAh
|





