We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
BTI Alternative to HP Main Battery Pack 14.8V 3.0Ah 44Wh
SKU
805292-001-BTI
Category: Industrial Rechargeable Batteries
| Brand compatibility | HP |
|---|---|
| Type | Battery |
| SKU | 805292-001-BTI |
| EAN | 5059902044938 |
| Manufacturer | BTI |
| Availability | In Stock |
Origin Storage BTI ALT TO HP MAIN BATTERY industrial rechargeable battery
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | HP |
| Battery capacity | 2800 mAh |
| Battery voltage | 14.4 V |
| Battery capacity | 40 Wh |
| Number of battery cells | 4 |
| Product colour | Silver |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery | |
| Brand compatibility | HP |
| Battery capacity | 2800 mAh |
| Battery voltage | 14.4 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery capacity | 40 Wh |
| Number of battery cells | 4 |
| Product colour | Silver |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Brand compatibility | HP |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
BTI Alternative to HP Main Battery Pac...
Login for pricing
|
Bestseller
BTI Replacement battery for DELL Latit...
Login for pricing
|
Hot Product
BTI Replacement battery for HP - COMPA...
Login for pricing
|
Popular
BTI Replacement battery for HP - COMPA...
Login for pricing
|
BTI 63.5 3 cell A1331 compatible batte...
Login for pricing
|
BTI Compatible Battery Dell Latitude E...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
805292-001-BTI
|
451-11977-BTI
|
593578-001-BTI
|
CQ-CQ62-6
|
A1331-BTI
|
WG6RP-BTI
|
| Manufacturer |
BTI
|
BTI
|
BTI
|
BTI
|
BTI
|
BTI
|
| Battery technology |
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium Polymer (LiPo)
|
Lithium Polymer (LiPo)
|
| Battery capacity |
2000mAh to 3000mAh
|
5000mAh to 6000mAh
|
5000mAh to 6000mAh
|
4000mAh to 5000mAh
|
5000mAh to 6000mAh
|
2000mAh to 3000mAh
|





