We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
BTI 6C Battery THINKPAD X280 A285 SERIES OEM: 01AV470 01AV471 01AV472
SKU
01AV470-BTI
Login for pricing
In Stock:
2 available
6C Battery THINKPAD X280 A285 SERIES OEM: 01AV470 01AV471 01AV472
Category: Industrial Rechargeable Batteries
| SKU | 01AV470-BTI |
|---|---|
| EAN | 5059902004178 |
| Manufacturer | BTI |
| Availability | In Stock |
| Features | |
|---|---|
| Replacement for | 01AV470 |
| Brand compatibility | Lenovo |
| Battery capacity | 4210 mAh |
| Battery voltage | 11.4 V |
| Battery capacity | 48 Wh |
| Number of battery cells | 6 |
| Product colour | Black |
| Compatible products | Thinkpad X280 A285 Series |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery | |
| Replacement for | 01AV470 |
| Brand compatibility | Lenovo |
| Battery capacity | 4210 mAh |
| Battery voltage | 11.4 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery capacity | 48 Wh |
| Number of battery cells | 6 |
| Product colour | Black |
| Compatible products | Thinkpad X280 A285 Series |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Replacement for | 01AV470 |
| Brand compatibility | Lenovo |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
BTI 6C Battery THINKPAD X280 A285 SERI...
Login for pricing
|
BTI 58Wh 3 cell LAP1281 compatible bat...
Login for pricing
|
Popular
BTI 55Wh 4 cell 020-8145-01 compatible...
Login for pricing
|
BTI 56Wh cell 45N1158 compatible batte...
Login for pricing
|
Hot Product
BTI 78.8 6 cell 661-5476 compatible ba...
Login for pricing
|
Bestseller
HPE 96W Smart Storage Battery industri...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
01AV470-BTI
|
A1281-BTI
|
A1405-BTI
|
0C52863-BTI
|
A1321-BTI
|
815983-001
|
| Manufacturer |
BTI
|
BTI
|
BTI
|
BTI
|
BTI
|
HPE
|
| Battery technology |
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium Polymer (LiPo)
|
Lithium Polymer (LiPo)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium Polymer (LiPo)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
| Battery capacity |
4000mAh to 5000mAh
|
5000mAh to 6000mAh
|
7000mAh to 8000mAh
|
5000mAh to 6000mAh
|
7000mAh to 8000mAh
|
N/A
|





