We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
BTI 4C battery VOSTRO 13 (5310)
SKU
TN70C-BTI
Login for pricing
In Stock:
5 available
BTI 4 cell TN70C replacement battery for DELL VOSTRO 13 (5320), VOSTRO 13 (5310), LATITUDE CHROMEBOOK 14 5430, INSPIRON 16 (7640) 2-IN-1
Category: Industrial Rechargeable Batteries
| SKU | TN70C-BTI |
|---|---|
| Manufacturer | BTI |
| Availability | In Stock |
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | Dell |
| Battery capacity | 4000 mAh |
| Battery voltage | 15.2 V |
| Battery capacity | 61 Wh |
| Number of battery cells | 4 |
| Product colour | Black |
| Compatible products | VOSTRO 13 (5320), VOSTRO 13 (5310), LATITUDE CHROMEBOOK 14 5430, INSPIRON 16 (7640) 2-IN-1, INSPIRON 16 (7640), INSPIRON 16 (7630) 2-IN-1, INSPIRON 16 (7620) 2-IN-1, INSPIRON 16 (5645), INSPIRON 16 (5640), INSPIRON 16 (5630), INSPIRON 16 (5620), INSPIRON 14 (7440) 2-IN-1, INSPIRON 14 (7440), INSPIRON 14 (7430) 2-IN-1, INSPIRON 14 (7430), INSPIRON 14 (7420), INSPIRON 14 (5440), INSPIRON 14 (5430), INSPIRON 14 (5425), INSPIRON 14 (5420), INSPIRON 13 (5330), INSPIRON 13 (5320), INSPIRON 13 (5310), 16 PLUS DB16250, 16 PLUS 2-IN-1 DB06250, 14 PLUS DB14250, 14 PLUS 2-IN-1 DB04250, INSPIRON 14 PLUS 7440 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery | |
| Brand compatibility | Dell |
| Battery capacity | 4000 mAh |
| Battery voltage | 15.2 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery capacity | 61 Wh |
| Number of battery cells | 4 |
| Product colour | Black |
| Compatible products | VOSTRO 13 (5320), VOSTRO 13 (5310), LATITUDE CHROMEBOOK 14 5430, INSPIRON 16 (7640) 2-IN-1, INSPIRON 16 (7640), INSPIRON 16 (7630) 2-IN-1, INSPIRON 16 (7620) 2-IN-1, INSPIRON 16 (5645), INSPIRON 16 (5640), INSPIRON 16 (5630), INSPIRON 16 (5620), INSPIRON 14 (7440) 2-IN-1, INSPIRON 14 (7440), INSPIRON 14 (7430) 2-IN-1, INSPIRON 14 (7430), INSPIRON 14 (7420), INSPIRON 14 (5440), INSPIRON 14 (5430), INSPIRON 14 (5425), INSPIRON 14 (5420), INSPIRON 13 (5330), INSPIRON 13 (5320), INSPIRON 13 (5310), 16 PLUS DB16250, 16 PLUS 2-IN-1 DB06250, 14 PLUS DB14250, 14 PLUS 2-IN-1 DB04250, INSPIRON 14 PLUS 7440 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Brand compatibility | Dell |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
BTI 4C battery VOSTRO 13 (5310)
Login for pricing
|
Recommended
BTI Replacement battery for DELL Latit...
Login for pricing
|
BTI 58Wh 3 cell LAP1281 compatible bat...
Login for pricing
|
Popular
BTI 55Wh 4 cell 020-8145-01 compatible...
Login for pricing
|
Bestseller
BTI 56Wh cell 45N1158 compatible batte...
Login for pricing
|
Hot Product
BTI 78.8 6 cell 661-5476 compatible ba...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TN70C-BTI
|
451-11977-BTI
|
A1281-BTI
|
A1405-BTI
|
0C52863-BTI
|
A1321-BTI
|
| Manufacturer |
BTI
|
BTI
|
BTI
|
BTI
|
BTI
|
BTI
|
| Battery technology |
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium Polymer (LiPo)
|
Lithium Polymer (LiPo)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium Polymer (LiPo)
|
| Battery capacity |
4000mAh to 5000mAh
|
5000mAh to 6000mAh
|
5000mAh to 6000mAh
|
7000mAh to 8000mAh
|
5000mAh to 6000mAh
|
7000mAh to 8000mAh
|





