We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
BTI 41Wh 2 cell BP02XL compatible battery for HP - COMPAQ SPECTRE 13-V018TU SPECTRE 13-V017TU SPECTRE 13-V007TU PAVILION 11-U029TU
SKU
BP02XL-BTI
Login for pricing
In Stock:
4 available
41Wh 2 cell BP02XL compatible battery for HP - COMPAQ SPECTRE 13-V018TU SPECTRE 13-V017TU SPECTRE 13-V007TU PAVILION 11-U029TU
Category: Industrial Rechargeable Batteries
| Brand compatibility | HP |
|---|---|
| Type | Battery |
| SKU | BP02XL-BTI |
| EAN | 5056006171751 |
| Manufacturer | BTI |
| Availability | In Stock |
Origin Storage Li-Ion, 5350mAh, 7.7V power adapter/inverter
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | HP |
| Battery capacity | 5350 mAh |
| Battery voltage | 7.7 V |
| Battery capacity | 41 Wh |
| Number of battery cells | 2 |
| Product colour | Black |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery | |
| Brand compatibility | HP |
| Battery capacity | 5350 mAh |
| Battery voltage | 7.7 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery capacity | 41 Wh |
| Number of battery cells | 2 |
| Product colour | Black |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Brand compatibility | HP |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
BTI 41Wh 2 cell BP02XL compatible batt...
Login for pricing
|
Recommended
BTI Replacement battery for DELL Latit...
Login for pricing
|
Hot Product
BTI Replacement battery for HP - COMPA...
Login for pricing
|
Popular
BTI 58Wh 3 cell LAP1281 compatible bat...
Login for pricing
|
Bestseller
BTI 56Wh cell 45N1158 compatible batte...
Login for pricing
|
BTI 78.8 6 cell 661-5476 compatible ba...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
BP02XL-BTI
|
451-11977-BTI
|
593578-001-BTI
|
A1281-BTI
|
0C52863-BTI
|
A1321-BTI
|
| Manufacturer |
BTI
|
BTI
|
BTI
|
BTI
|
BTI
|
BTI
|
| Battery technology |
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium Polymer (LiPo)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium Polymer (LiPo)
|
| Battery capacity |
5000mAh to 6000mAh
|
5000mAh to 6000mAh
|
5000mAh to 6000mAh
|
5000mAh to 6000mAh
|
5000mAh to 6000mAh
|
7000mAh to 8000mAh
|





