We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
BTI 24Wh 3 cell SB10K97602 compatible battery for LENOVO 01HY577 SM20M85956 THINKPAD X270 THINKPAD X260 THINKPAD X250 THINKPAD X240S THINKPAD X240
SKU
45N1108-BTI
- Fully compatible with specified laptop
- Genuine OEM replacement
- Genuine OEM Parts
Category: Industrial Rechargeable Batteries
| Brand compatibility | Lenovo |
|---|---|
| Type | Battery |
| SKU | 45N1108-BTI |
| EAN | 5059902024947 |
| Manufacturer | BTI |
| Availability | In Stock |
Origin Storage is a global supplier of IT storage solutions and components. The company's product portfolio includes matched hard drive & SSD solutions, matched memory, hardware encryption solutions and a wide range of accessories. Origin Storage prides itself on superior customer service, competitive pricing and knowledgeable sales staff. The company is unique, not only in its product range but also in its philosophy, which adds up to a professional purchasing experience. Origin Storage, the ideal partner for all your current or legacy aftermarket system upgrade needs.
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | Lenovo |
| Battery capacity | 2090 mAh |
| Battery voltage | 11.1 V |
| Battery capacity | 24 Wh |
| Number of battery cells | 3 |
| Product colour | Black |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery | |
| Brand compatibility | Lenovo |
| Battery capacity | 2090 mAh |
| Battery voltage | 11.1 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery capacity | 24 Wh |
| Number of battery cells | 3 |
| Product colour | Black |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Brand compatibility | Lenovo |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
BTI 24Wh 3 cell SB10K97602 compatible...
Login for pricing
|
Recommended
BTI Replacement battery for DELL Latit...
Login for pricing
|
Hot Product
BTI Replacement battery for HP - COMPA...
Login for pricing
|
BTI 58Wh 3 cell LAP1281 compatible bat...
Login for pricing
|
Popular
BTI 55Wh 4 cell 020-8145-01 compatible...
Login for pricing
|
Bestseller
BTI 56Wh cell 45N1158 compatible batte...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
45N1108-BTI
|
451-11977-BTI
|
593578-001-BTI
|
A1281-BTI
|
A1405-BTI
|
0C52863-BTI
|
| Manufacturer |
BTI
|
BTI
|
BTI
|
BTI
|
BTI
|
BTI
|
| Battery technology |
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium Polymer (LiPo)
|
Lithium Polymer (LiPo)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
| Battery capacity |
2000mAh to 3000mAh
|
5000mAh to 6000mAh
|
5000mAh to 6000mAh
|
5000mAh to 6000mAh
|
7000mAh to 8000mAh
|
5000mAh to 6000mAh
|





