We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brodit 216254 mounting kit Black Plastic
SKU
216254
Login for pricing
In Stock:
0 available
Pipe Mount with mounting plate, Mounting plate 50x42 mm, Round pipes 12-44 mm, Plastic, Black
Category: Mounting Kits
| SKU | 216254 |
|---|---|
| EAN | 7320282162542 |
| Manufacturer | Brodit |
| Availability | Out of Stock |
For installation of devices on pipes and rods/bars, for example most types of vehicles; motorcycles, boats, carts, stands, wheelchairs, airplanes etc. The Quick Clamp Mount with AMPS Plate is an easy way to mount a holder for easy access and removal. The mount can be attached to any pipe or round tube between 12 mm and 44 mm diameter. The quick release feature allows the mount to be easily removed when not in use.
The mounting plate can tilt 210° and rotate 360°, the mounting plate is 50x42 mm with pre-drilled AMPS-holes. Made in black plastic.
The mounting plate can tilt 210° and rotate 360°, the mounting plate is 50x42 mm with pre-drilled AMPS-holes. Made in black plastic.
| Technical details | |
|---|---|
| Material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Maximum VESA mount | 50 x 42 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ergonomics | |
| Tilt angle range | 0 - 210° |
| Angle of rotation | 360° |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 106 g |
| Width | 61 mm |
| Depth | 41 mm |
| Height | 96 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |