61S9120000AM
Login for pricing
In Stock:
6 available
2 MPxix, 1/2.8” 1080p Exmor CMOS, F:1.6 - 2.8, f:3.9 - 46.8, USB 3.1, 180 x 192 x 145 mm
- Full HD 1080p Resolution
- 12X Optical Zoom
- IP / HDMI / USB / 3G-SDI
- Intuitive Web UI
- Human Detection AI
- Presenter Mode
- Zone Mode
- Hybrid Mode
- Voice Tracking
Category: Video Conferencing Cameras
| Maximum frame rate | 60 fps |
|---|---|
| Maximum video resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Megapixel (approx.) | 2 MP |
| Product colour | White |
| SKU | 61S9120000AM |
| EAN | 4719552128020 |
| Manufacturer | AVer |
| Availability | In Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
AI Auto Tracking PTZ Camera
12X Optical Zoom Magnifies Details
HDMI/USB/IP. 60 FPS.
AI Auto Tracking Makes Streaming Smart & Effortless
Presenter Mode
Zone Mode
Hybrid Mode
HDMI/USB/IP. 60 FPS.
| Camera | |
|---|---|
| Megapixel (approx.) | 2 MP |
| Sensor type | Exmor CMOS |
| Optical sensor size | 25.4 / 2.8 mm (1 / 2.8") |
| Optical zoom | 12x |
| Digital zoom | 12x |
| Combined zoom | 12x |
| Focal length range | 3.9 - 46.8 mm |
| Field of view (FOV) angle | 80.6° |
| Minimum illumination | 0.46 lx |
| White balance | Auto, Manual |
| Closest focusing distance | 0.3 m |
| Horizontal field of view | 72.8° |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 50 dB |
| Gain control type | Auto/Manual |
| Aperture range (F-F) | 1.6 - 2.8 |
| Slowest camera shutter speed | 1 s |
| Fastest camera shutter speed | 1/32000 s |
| Vertical field of view | 44.1° |
| Camera type | Single camera |
| Video | |
| Resolution at capture speed | 1920x1080@60fps |
| Supported video modes | 720p, 1080p |
| Video formats supported | H.264, H.265 |
| HD type | Full HD |
| Number of TV lines | 1000 |
| Design | |
| Product colour | White |
| Tilt angle range | -30 - 90° |
| Pan range | -170 - 170° |
| LED indicators | Power |
| Country of origin | Taiwan |
| Tilt speed (min) | 0.1 °/sec |
| Tilt speed (max) | 200 °/sec |
| Pan speed (min) | 0.1 °/sec |
| Pan speed (max) | 200 °/sec |
| Tilt preset speed | 200 °/sec |
| Pan preset speed | 200 °/sec |
| Ports & interfaces | |
| HDMI ports quantity | 1 |
| RS-232 ports | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-B ports quantity | 1 |
| RS-422 ports | 1 |
| 3G-SDI output | Yes |
| Power | |
| Power source type | AC, PoE |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Operating voltage | 12 V |
| Operating current | 5 A |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 95% |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 8525890000 |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 7 |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Protocols | |
| Network | |
| Performance | |
| Remote control type | IR |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Tracking modes | Presenter mode, Zone mode |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 72 pc(s) |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 180 mm |
| Depth | 160 mm |
| Height | 192 mm |
| Weight | 2 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 292 mm |
| Package depth | 245 mm |
| Package height | 303 mm |