61U0120000AC
Login for pricing
In Stock: 7 available
8MP Sony super-low-light, Full HD 1920 x 1080, WDR, 36x zoom (12x optical), PTZ, SmartFrame, WDR Enterprise-Grade Imaging, HDMI, USB 3.1 Type-B, RS232 in/out,, DC 12V, RJ45 and POE+
  • Full HD 1080p
  • Smart Composition
  • 36X Total Zoom Presents Every Detail
  • SmartFrame
  • WDR Enterprise-Grade Imaging
  • HDMI Enables Dual Display and 3-Way Output
More Information
Maximum frame rate 60 fps
Maximum video resolution 1920 x 1080 pixels
Megapixel (approx.) 8 MP
Product colour Black
SKU 61U0120000AC
EAN 4719552127764
Manufacturer AVer
Availability In Stock
Product Manuals (HTML) View Manual
View Manual
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Professional USB 3.1 Conferencing Camera for Mid-to-Large Rooms
Master the Details with a 36X* Total Zoom Lens and Boost Your Business
Accurately Capture Attendees with AVer Smart Composition to Access Layout Flexibility
More Efficiency and Security with Upgraded AVer SmartFrame
HDMI Enables Dual Display and 3-Way Output, Creating Diverse Display Options
Enjoy Enterprise-Grade Imaging with No Limits
Camera
Megapixel (approx.)8 MP
Sensor typeSony
Optical zoom12x
Digital zoom24x
Combined zoom36x
Focal length range3.9 - 46.8 mm
Field of view (FOV) angle80.5°
White balanceAuto, Manual
Closest focusing distance1 m
Horizontal field of view72.8°
Noise reductionYes
PTZ controlYes
Aspect ratio4:3, 16:9
Aperture range (F-F)1.8 - 2.8
Number of camera presets10
Network streamingYes
Wide Dynamic Range (WDR)Yes
Light exposure modesAuto
Vertical field of view44.1°
Flip & mirrorYes
PTZ protocolsPelco-P/D, UVC, VISCA
Camera typeSingle camera
Zoom capabilityYes
Face trackingYes
Video
Maximum frame rate60 fps
Video formats supportedH.264, M-JPEG, NV12, YUV, YUY2
HD typeFull HD
Design
Product colourBlack
Mounting typeStand/Wall mounting
Tilt angle range-30 - 90°
Pan range-170 - 170°
LED indicatorsStatus
Country of originTaiwan
Web-based managementYes
Ports & interfaces
HDMI ports quantity1
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
DC-in jackYes
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-B ports quantity1
HDMI version1.4
VISCA input ports1
DIN connectorYes
DIN connector type9-pin
Power
DC input voltage12 V
Input current5 A
Power source typeDC
AC input frequency50/60 Hz
AC input voltage100 - 240 V
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 60 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Storage relative humidity (H-H)20 - 80%
Technical details
Harmonized System (HS) code8517691000
Warranty period3 year(s)
System requirements
Windows operating systems supportedWindows 10, Windows 11, Windows 7
Minimum processor familyCore i5
Minimum processor speed3.2 GHz
Minimum processorIntel Core i5-4460
Minimum RAM8000 MB
Audio
Noise reductionYes
Number of microphone arrays2
Protocols
Supported network protocolsRTSP, RTMP
Networking standardsIEEE 802.3at
Network
Network streamingYes
Streaming capabilityYes
Packaging content
Quick start guideYes
Remote control includedYes
Cables includedDIN 8 to D-Sub 9, USB
AC adapter includedYes
Remote control batteries includedYes
USB cable length5 m
Power cable length3 m
Power supply includedYes
Screws includedYes
Mounting brackets includedYes
Packaging contentSpeakerphone, QR code card, 1/4" tripod screw
Performance
Remote control functionYes
Remote control typeIR
Tripod mounting supportedYes
Plug and PlayYes
Cable lock slotYes
Cable lock slot typeKensington
CertificationZoom, ClickShare
Live video previewYes
Auto framingYes
Logistics data
Products per pallet60 pc(s)
Products per master (outer) case2 pc(s)
Weight & dimensions
Width253 mm
Depth253 mm
Height346 mm
Weight5.8 kg
Remote control dimensions (W x H x D)200 x 50 x 21 mm
Remote control weight90 g
Packaging data
Package width518 mm
Package depth264 mm
Package height359 mm
Package weight12.2 kg
You may also be interested in
Compare Products
Yealink UVC86
Bestseller
Yealink UVC86 Login for pricing
Lumens VC-TR40 2.16 MP Black, White 1920 x 1080 pixels 60 fps CMOS 25.4 / 2.8 mm (1 / 2.8") Lumens VC-TR40 2.16 MP Black, White 19... Login for pricing
Huddly L1 20.3 MP Black 1920 x 1080 pixels 30 fps CMOS 25.4 / 1 mm (1 / 1")
Hot Product
Huddly L1 20.3 MP Black 1920 x 1080 pi... Login for pricing
Huddly S1 12 MP Black 1920 x 1080 pixels 30 fps CMOS 25.4 / 2.3 mm (1 / 2.3") Huddly S1 12 MP Black 1920 x 1080 pixe... Login for pricing
Panasonic AW-UE4KG video conferencing camera 8.49 MP Black 3840 x 2160 pixels 30 fps 25.4 / 2.5 mm (1 / 2.5") Panasonic AW-UE4KG video conferencing... Login for pricing