We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Techly ICA-PLB-948F TV mount 2.29 m (90") Black
SKU
ICA-PLB-948F
- Universal wall mount for LED / LCD TV, foldable
- Open structure to increase ventilation and facilitate access to cables
- Automatic locking system with quick release lanyards
- Arrangement for security lock installation (padlock not included)
- Super sturdy universal slim bracket for TV 43-90"
- Supports VESA up to 800x400
- Maximum weight supported: 70 kg
- Compatible with curved TVs
- With level bubble; Black colour
Category: TV Mounts & Stands
| Maximum weight capacity | 70 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 90 " |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| SKU | ICA-PLB-948F |
| EAN | 8051128107210 |
| Manufacturer | Techly |
| Availability | Out of Stock |
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Minimum screen size | 109.2 cm (43") |
| Panel mounting interface | 50 x 50,75 x 75,100 x 100,100 x 200,120 x 180,200 x 100,200 x 200,200 x 300,300 x 300,400 x 200,400 x 400,400 x 300,500 x 400,600 x 200,600 x 400,700 x 400,800 x 400,1050 x 500 |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 800 x 400 mm |
| Maximum screen size | 2.29 m (90") |
| Maximum weight capacity | 70 kg |
| Suitable for computer monitor | Yes |
| Ergonomics | |
| Distance to the wall (min) | 2.9 cm |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Distance to the wall (min) | 2.9 cm |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| Design | |
| Certification | CE |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | CE |
| Packaging content | |
| Mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 890 mm |
| Height | 431 mm |
| Weight | 2.73 kg |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |