We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Techly ICA-PLB-590 TV mount 2.29 m (90") Black
SKU
ICA-PLB-590
- This is a fixed TV mount that can hold your large TVs up to 90”in size and 70kg in weight firmly
- The foldable design reduces shipping cost while maximizing shelf space
- For better safety and security, its anti-theft design provides great protection
- Universal slim bracket heavy-duty for 43-90" TVs with folding design
- Supports VESA up to 800x400
- Max weight supported: 70 kg
- Tool-less Tilting design: allows for tilt the TV position from +3° to-12°
- Open architecture provides increased ventilation and easier access to wires
- Anti-Theft Locking Hole: for additional security preventing any unwanted removal (extra padlock required)
- Automatic spring locks with quick release cords
Category: TV Mounts & Stands
| SKU | ICA-PLB-590 |
|---|---|
| EAN | 8051128105421 |
| Manufacturer | Techly |
| Availability | Out of Stock |
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Minimum screen size | 109.2 cm (43") |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 800 x 400 mm |
| Maximum screen size | 2.29 m (90") |
| Maximum weight capacity | 70 kg |
| Ergonomics | |
| Tilt angle range | -12 - 3° |
| Distance to the wall (max) | 4.9 cm |
| Tilt adjustment | Yes |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Distance to the wall (max) | 4.9 cm |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 890 mm |
| Height | 431 mm |
| Weight | 2.23 kg |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pair(s) |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |