We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Techly ICA-PLB-369T TV mount/stand 3.05 m (120") Black
SKU
ICA-PLB-369T
- Heavy-duty, steel-constructed tilt TV bracket: Provides increased strength and durability
- Tool-less tilt: allows for effortless positioning; Tilt Range: +10°~-10°
- Automatic spring latches with quick release cables: allow for quick and easy removal of the TV; Open Architecture: Provides increased ventilation and easier cable access
- Supports TVs from 60" to 120"; Compatible with curved TVs; Max VESA supported 900x600; Max weight supported: 120kg
- Dimensions: 80 x 1005 x 602 mm; Powder coating; Black colour
Category: TV Mounts & Stands
| Maximum weight capacity | 120 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 120 " |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| SKU | ICA-PLB-369T |
| EAN | 8059018367027 |
| Manufacturer | Techly |
| Availability | Out of Stock |
To fill the gap in the niche market of heavy duty large TV wall mounts, ICA-PLB 369F is a reasonable solution. A stiffening structure levels the weight capacity up to 120kg to firmly support 60"~120" TVs. The large space in the center is perfect for installing the socket and hiding all the messy cables.
Tool-less +10°~-10° tilt mechanism provides the perfect viewing angle. A quick release spring lock allows for quick and easy removal of the TV and takes only seconds to install.
Tool-less +10°~-10° tilt mechanism provides the perfect viewing angle. A quick release spring lock allows for quick and easy removal of the TV and takes only seconds to install.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Minimum screen size | 152.4 cm (60") |
| Panel mounting interface | 50 x 50,75 x 75,100 x 100,100 x 150,100 x 200,150 x 100,150 x 150,200 x 100,200 x 200,200 x 300,200 x 400,300 x 200,300 x 400,300 x 300,400 x 200,400 x 400,400 x 300,400 x 600,600 x 200,600 x 300,600 x 400,600 x 600,700 x 400,800 x 400,800 x 500,800 x 600,900 x 600 |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum VESA mount | 50 x 50 mm |
| Maximum VESA mount | 900 x 600 mm |
| Maximum screen size | 3.05 m (120") |
| Maximum weight capacity | 120 kg |
| Ergonomics | |
| Tilt angle range | -10 - 10° |
| Distance to the wall (min) | 8 cm |
| Tilt adjustment | Yes |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Distance to the wall (min) | 8 cm |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| Packaging content | |
|---|---|
| Mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1005 mm |
| Height | 602 mm |
| Packaging data | |
| Mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |