We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Techly ICA-PLB-147M TV mount 139.7 cm (55") Black
SKU
ICA-PLB-147M
Category: TV Mounts & Stands
| Maximum weight capacity | 70 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 55 " |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| SKU | ICA-PLB-147M |
| Manufacturer | Techly |
| Availability | Out of Stock |
Universal bracket for fixing a flat LED / LCD on the wall; Easy and quick to install, it is ideal for home, office and commercial applications
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Minimum screen size | 58.4 cm (23") |
| Panel mounting interface | 50 x 50,75 x 75,100 x 100,200 x 100,200 x 200,300 x 300,400 x 200,400 x 300,400 x 400 |
| Minimum VESA mount | 50 x 50 mm |
| Maximum VESA mount | 400 x 400 mm |
| Maximum screen size | 139.7 cm (55") |
| Maximum weight capacity | 70 kg |
| Ergonomics | |
| Tilt angle range | 0 - 12° |
| Swivel angle | 90° |
| Number of pivot points | 3 |
| Distance to the wall (min) | 7 cm |
| Distance to the wall (max) | 43 cm |
| Technical details | |
| Number of pivot points | 3 |
| Distance to the wall (min) | 7 cm |
| Distance to the wall (max) | 43 cm |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| Compliance certificates | RoHS |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 458 mm |
| Height | 425 mm |
| Weight | 7.14 kg |
| Depth (min) | 7 cm |
| Depth (max) | 43 cm |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |