SX10AEBMMP
Login for pricing
In Stock: 0 available
100W, 20-20000Hz, Bluetooth 4.2, AM/FM, FL Display, Black
  • Direct Mode
  • THD: 0.08 % (20-20,000 Hz, Half Power)
  • S/N Ratio: LINE In, SP Out 100 dB
  • Tone Controls: Bass (100 Hz)/Treble (10 kHz): ±10 dB
  • Frequency Response: DIRECT 10 Hz-100 kHz, +1 dB/-3 dB
  • Application Type: Direct Energy
  • Analogue Discrete 2ch Amplifier
  • 100 W/ch (6 ohms, 1 kHz, THD 1.0 %, 1ch Driven)
  • Anti-Vibration Oval Chassis
  • Screw Type Speaker Terminals Compatible with Thick Cables
  • Bluetooth® Wireless Technology (Ver. 4.2, Profile: A2DP/AVRCP, Codec: SBC/AAC)
  • AM/FM (RDS) Tuner with 40 Station Presets
  • Preset Station Naming (Up to 10 Characters)
  • Speaker A/B Selector
  • FL Display
  • Sleep Timer
  • Auto Standby
  • SR Remote Control
  • Phones 1 out
  • Analogue Audio in (CD, NETWORK, LINE 1, LINE 2)
  • Line 2 out
  • Subwoofer Preout
  • Dimensions (W x H x D): 435 x 147 x 321 mm
  • Weight: 7.0 kg
More Information
SKU SX10AEBMMP
Manufacturer Pioneer
Availability Out of Stock
Direct Energy Design
Bluetooth® Wireless Technology
AM/FM Tuner with Presets
Auto Standby
Audio
Receiver typestereo
4Ω speaker supportYes
Frequency range20 - 20000 Hz
Power output per channel (20-20KHz@8 Ohm)45 W
Audio output channels4.1 channels
Power output per channel (1KHz@6 Ohm)100 W
Total Harmonic Distortion (THD)0.08%
Speaker selectorA / B
Signal-to-Noise Ratio (SNR)100 dB
Pre-out connectivityYes
Pre-out channels1 SW
Impedance6 Ω
Inputs
USB ports quantity0
HDMI in0
Audio (L/R) in4
Digital audio optical in0
Digital audio coaxial in0
Multichannel audio input typeRCA
Line-inYes
AC (power) inYes
Outputs
Number of HDMI outputs0
Audio (L/R) out4
Headphone outputs1
Headphone connectivity3.5 mm
Multichannel audio output typeTerminals
Line-outYes
Ports & interfaces
Speakers connectivity typeRCA
Connectivity technologyWired
FM antenna ports quantity1
Multichannel pre out connectivityRCA
File formats
Audio formats supportedAAC, SBC
Network
Ethernet LANNo
Wi-FiNo
BluetoothYes
Bluetooth version4.2
Bluetooth profilesA2DP, AVRCP
Radio
Supported radio bandsAM, FM
Preset stations quantity40
Optical drive
Optical drive includedNo
Storage
Card reader integratedNo
Video
3DNo
Technical details
Headphone outYes
Apple dockingNo
Auto standbyYes
RF ports quantity1
Quantity1
DisplayVFL
Bass adjustmentYes
Treble adjustmentYes
Sleep timerYes
Remote control includedYes
Detachable power cordNo
Product colourBlack
Audio amplifierYes
Power
AC input voltage220-240 V
AC input frequency50 - 60 Hz
Power consumption (typical)160 W
Power consumption (standby)0.4 W
Weight & dimensions
Width435 mm
Depth321 mm
Height147 mm
Weight7 kg
Certificates
CertificationCE
Packaging data
Package weight8.75 kg
Packaging content
ManualYes
FM antennaYes
Batteries includedYes
AM antennaYes
Other features
Package width400 mm
Package depth500 mm
Package height200 mm