TXNR6100M2BMMP
Login for pricing
In Stock: 0 available
210 W/Ch (6 ohms, 1 kHz, 10% THD,1-ch driven) 100 W/Ch (8 ohms, 20 Hz–20 kHz, 0.08% THD, 2-ch driven, FTC),
More Information
SKU TXNR6100M2BMMP
EAN 4573211159530
Manufacturer Onkyo
Availability Out of Stock
Featuring three HDMI outputs and 100 watts of power per channel, the TX-NR6100 AV receiver delivers uncompressed HDMI 2.1 8K 60Hz and 4K/120Hz with HDR over 40 gbps, increasing the bandwidth over its predecessors. This SMART AV Receiver™ delivers an unparalleled movie, music, and gaming experience to your living room.
Audio
Receiver typeSurround
4Ω speaker supportYes
Frequency range10 - 100000 Hz
Power output per channel (20-20KHz@8 Ohm)210 W
Audio output channels7.2 channels
Dynamic power per channel (3 Ohm)240 W
Total Harmonic Distortion (THD)0.08%
Output level1000 mV
Input sensitivity200 mV
Signal-to-Noise Ratio (SNR)106 dB
Impedance16 Ω
Inputs
USB ports quantity1
HDMI in8
Audio (L/R) in4
Digital audio optical in1
Digital audio coaxial in1
Line-inYes
BNC input ports1
AC (power) inYes
Outputs
Number of HDMI outputs6
Line-outYes
Ports & interfaces
Speakers connectivity typeRCA
Connectivity technologyWired
AM antenna ports quantity1
FM antenna ports quantity1
Network
Ethernet LANYes
Wi-FiNo
BluetoothNo
Radio
Supported radio bandsAM, FM
Internet radioYes
Preset stations quantity40
FM band range87.5 - 107.9 MHz
Auto digital tuningYes
AM band range530 - 1710 kHz
Optical drive
Optical drive includedNo
Storage
Card reader integratedNo
Video
3DYes
High Dynamic Range (HDR) technologyDolby Vision, High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus)
Technical details
Display typeLCD
DisplayFTD
Remote control includedYes
Product colourBlack
Weight & dimensions
Width435 mm
Depth173.5 mm
Height379.5 mm