ELECTRIC90X
Login for pricing
In Stock: 0 available
90", 16:10, MaxWhite, 1.1 Gain
More Information
SKU ELECTRIC90X
EAN 6944904402222
Manufacturer Elite Screens
Availability Out of Stock
Screen Material
- 160° wide viewing angle
- Standard 4-black masking borders
- Matte White material is durable and easy to clean
- Available in 4:3, 16:9 and 16:10 aspect ratio
- Diagonal sizes ranging from 84" - 128"
Total Control
- Infrared (IR) remote control
- Detachable 3-way wall switch
- Low-voltage internal IR/RF receivers
Installation
- Durable casing for wall/ceiling installations
- Bubble leveler included
- Ships fully assembled with 3-prong power connection ready to plug & play
- Built-in adjustable vertical limit switch to regulate drop/rise settings
- Optional in-ceiling trim kit and 6", 12", 18" L brackets
Quality and Reliability
- Certified by AMX and CRESTRON
- 2-year parts and labor premium warranty
Performance
Native aspect ratio16:10
Harmonized System (HS) code90106000
Viewable screen height (H)121.2 cm
Viewable screen width (W)193.9 cm
Overall screen size (Height x Width)121.2 x 193.9 cm
Diagonal (metric)229 cm
Diagonal2.29 m (90")
Viewing angle180°
Remotely operatedYes
Screen gain1.1
FormatWide
Drive typeMotorized
Design
Frame typeFolding frame
Product colourWhite
Case colourWhite
Black drop10.2 cm
Mounting typeWall
Technical details
Frame typeFolding frame
Diagonal (metric)229 cm
Diagonal2.29 m (90")
Viewing angle180°
Remotely operatedYes
Screen gain1.1
FormatWide
Black drop10.2 cm
Drive typeMotorized
Colour
Product colourWhite
Case colourWhite
Weight & dimensions
Depth80 mm
Height1552 mm
Width2015 mm
Weight8.6 kg
Projector
Diagonal2.29 m (90")