We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Acer QH31s 150 ANSI lumens LCD 720p (1280x720) Pink
SKU
MR.JYQ11.001
Login for pricing
In Stock:
0 available
QH31s(Grey), LCD, HD (1280x720), 150 ANSI Lumens (5500 LED Lumens), 1000:1 Contrast, Auto Focus, HDMI 1.4, USB (Type A 2.0) x1, Audio jack ,Speaker 3W, LED lifespan up to 30,000h
Category: Data Projectors
| SKU | MR.JYQ11.001 |
|---|---|
| EAN | 4711474619051 |
| Manufacturer | Acer |
| Availability | Out of Stock |
| Projector | |
|---|---|
| Projector brightness | 5500 LED lumens |
| Number of colours | 16.7 million colours |
| Projector native resolution | 720p (1280x720) |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Supported aspect ratios | 4:3, 16:9 |
| Screen size compatibility | 889 - 3048 mm (35 - 120") |
| Projection distance | 1 - 3.6 m |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Zoom ratio | 1:1 |
| Keystone correction, vertical | -30 - 30° |
| Keystone correction, horizontal | -30 - 30° |
| Projection technology | LCD |
| Projector brightness | 150 ANSI lumens |
| Projection modes | Ceiling, Front, Rear |
| Smart projector | Yes |
| Lamps | |
| Light source type | LED |
| Service life of light source | 30000 h |
| Light source | |
| Light source type | LED |
| Service life of light source | 30000 h |
| Lens system | |
| Zoom ratio | 1:1 |
| Focus | Auto |
| Throw ratio | 1.36 (66"@2m) |
| Offset | 0% |
| File formats | |
| Video formats supported | MPEG4 |
| Image formats supported | JPEG, BMP, GIF, PNG |
| Audio formats supported | MP3, WMA, AAC |
| Video | |
| Full HD | Yes |
| Supported video modes | 720p, 1080i, 480p, 576p, 480i, 576i |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 1 |
| RMS rated power | 3 W |
| Ports & interfaces | |
| DC-in jack | Yes |
| HDMI version | 1.4 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| PC Audio in | Yes |
| DVI port | No |
| USB 2.0 Type-A ports quantity | 1 |
| Network | |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Miracast | Yes |
| Sound emission | |
| Noise level | 39 dB |
| Technical details | |
|---|---|
| DC-in jack | Yes |
| Product colour | Pink |
| HDCP | Yes |
| Projection modes | Ceiling, Front, Rear |
| Performance | |
| Market positioning | Portable |
| HDCP | Yes |
| Noise level | 39 dB |
| Features | |
| HDCP | Yes |
| Noise level | 39 dB |
| Projection modes | Ceiling, Front, Rear |
| AirPlay | Yes |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 1 |
| Video formats supported | MPEG4 |
| Image formats supported | JPEG, BMP, GIF, PNG |
| Audio formats supported | MP3, WMA, AAC |
| RMS rated power | 3 W |
| Design | |
| Market positioning | Portable |
| Product colour | Pink |
| Display | |
| Built-in display | Yes |
| Display | LCD |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 36 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Other features | |
| Remote control type | IR |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 660 g |
| Width | 115 mm |
| Depth | 95 mm |
| Height | 160 mm |
| Packaging content | |
| Remote control included | Yes |
| Remote control type | IR |
| Cables included | AC, HDMI |