We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Vivolink VLMW-FLEXI-M monitor mount / stand 2.18 m (86") Wall Black
SKU
VLMW-FLEXI-M
- Compatible only with screens weighing a minimum of 35 kg and a maximum of 65 kg
- Supports a Wide Range of Screen Sizes: Ideal for screens ranging from 55" to 86".
- Note: The mount's compatibility is primarily determined by the weight of your screen rather than its size.
- Manual Height Adjustment: FlexiLift technology allows you to effortless adjust your screen up or down to achieve the perfect height for your viewing needs.
- Robust Construction: The durability and stability of the Vivolink FlexiLift can handle heavy loads and ensures that equipment remains secure and stable.
- Compact Design: Allows the mount the hide behind the screen when not in use.
- Easy Installation: Set up in just a few simple steps; no specialized tools required.
- Height Adjustment Range 400mm
Category: Monitor Mounts & Stands
| SKU | VLMW-FLEXI-M |
|---|---|
| EAN | 5715063513514 |
| Manufacturer | VivoLink |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Vivolink FlexiLift is an intelligent lifting system is designed to provide a seamless experience and optimal ergonomics in any environment.
The FlexiLift Mount is compatible only with screens weighing a minimum of 35 kg and a maximum of 65 kg.
Typical installation is for touch screens in schools.
Other applications could be:
Conference centers
Universities
Offices
Museums and exhibition spaces
Vivolink FlexiLift is the ultimate solution for those seeking a harmonious balance between functionality, design, and user-friendliness. With this product, you can create an inspiring and efficient work environment.
The FlexiLift Mount is compatible only with screens weighing a minimum of 35 kg and a maximum of 65 kg.
Typical installation is for touch screens in schools.
Other applications could be:
Conference centers
Universities
Offices
Museums and exhibition spaces
Vivolink FlexiLift is the ultimate solution for those seeking a harmonious balance between functionality, design, and user-friendliness. With this product, you can create an inspiring and efficient work environment.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 165.1 cm (65") |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 800 x 600 mm |
| Maximum weight capacity | 65 kg |
| Maximum screen size | 2.18 m (86") |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 400 - 400 mm |
| Height adjustment type | Manual |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| Technical details | |
| Mounting type | Wall |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 1250 mm |
| Height | 1968 mm |
| Weight | 28.8 kg |
| Package width | 835 mm |
| Package depth | 810 mm |
| Package height | 135 mm |
| Package weight | 29.5 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 835 mm |
| Package depth | 810 mm |
| Package height | 135 mm |
| Package weight | 29.5 kg |
| Screws included | Yes |
| Manual | Yes |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| Manual | Yes |
| Mounting brackets included | Yes |
| VESA mount included | Yes |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |